Home Zahraničí V důsledku fúze UBS a Credit Suisse mohou přijít o práci tisíce zaměstnanců

V důsledku fúze UBS a Credit Suisse mohou přijít o práci tisíce zaměstnanců

Desítky tisíc pracovních míst budou ohroženy v důsledku převzetí švýcarské banky Credit Suisse největší konfederační bankou UBS. Informoval o tom v úterý list Financial Times.

Uvedl, že celkem by se škrty mohly dotknout až třetiny ze 120 000 zaměstnanců sloučené bankovní skupiny. Většina propouštění se bude týkat domácího podnikání a investiční banky Credit Suisse, která zaměstnává 30 000 lidí. Podle zdroje obeznámeného s plány UBS se očekává, že o práci přijde 17 000 investičních bankéřů, protože tato jednotka bude prakticky zlikvidována.

UBS, která má po celém světě více než 74 000 zaměstnanců, údajně také hodlá zrušit překrývající se funkce Credit Suisse ve Švýcarsku, uzavřít pobočky a snížit počet administrativních pozic. Credit Suisse měla na konci roku 2022 zhruba 50 000 zaměstnanců, přičemž 4000 z nich již na začátku roku 2023 postihlo propouštění.

Švýcarská federální rada 19. března schválila převzetí Credit Suisse společností UBS a poskytla záruky národnímu regulátorovi země na zajištění likvidity Credit Suisse. Hodnota transakce převzetí bude 3 miliardy franků (3,24 miliardy USD). Credit Suisse již dříve zveřejnila zprávu, ve které přiznala nedostatky ve svých vnitřních kontrolních mechanismech. Generální ředitel banky Ulrich Körner v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že odliv klientů pokračuje. Fúze banky by měla být dokončena do druhé poloviny roku 2023.

(jb, TASS)