Home Zahraničí V Itálii začíná soud kvůli zřícení mostu, obžalovaných je 59 osob

V Itálii začíná soud kvůli zřícení mostu, obžalovaných je 59 osob

Snímek z 14. srpna 2018 z Janova v severní Itálii zachycuje zablokovaná auta na dálničním mostě Morandi poté, co se jeho část zřítila. FOTO – ČTK/AP/Antonio Calanni

V italském Janově dnes začal soudní proces kvůli pádu mostu, při němž v roce 2018 zemřelo 43 lidí. Informovala o tom agentura ANSA. Obžalobě čelí 59 osob, vyslechnuto bude přes 170 svědků a připuštěno bylo i více než 300 civilních žalob. Proces může trvat i roky.

»Soud začíná, po téměř čtyřech letech máme velká očekávání. Očekáváme, že tento proces přinese spravedlnost, že objasní příčiny a odpovědnost, které vedly ke smrti našich příbuzných,« uvedla v den prvního slyšení mluvčí sdružení obětí zřícení mostu Egle Possettiová. »Jinak by smrt našich blízkých byla zbytečná a nemohli by odpočívat v pokoji,« řekla.

O zanedbané údržbě věděli

První rozsudky by podle pozorovatelů mohly padnout za dva roky, uvedla agentura DPA. Mezi obžalovanými jsou bývalí manažeři společnosti Autostrade per l´Italia (Aspi), která měla most v době jeho zřícení ve správě, a firmy Spea, která prováděla údržbu a kontrolu konstrukce, ale také bývalí úředníci ministerstva dopravy. Obžalovaní jsou mimo jiné z mnohanásobného zabití, zanedbání úředních povinností, ohrožení bezpečnosti dopravy či padělání dokumentů.

Podle prokuratury velká část obžalovaných o zanedbané údržbě věděla a mohla předpokládat, že se most může zřítit. Firmy Aspi a Spea se dalšímu stíhání vyhnuly dohodou o mimosoudním vyrovnání, podle které zaplatí 30 milionů eur (zhruba 750 milionů korun).

»Je to špička ledovce, protože problémy se netýkaly jen Morandiho mostu, ale veškeré infrastruktury v zemi,« uvedla Possettiová s tím, že s ohledem na množství svědků potrvá proces nejspíše dlouho. »Z této zkoušky se může zrodit jiná Itálie,« řekla.

Čech pád přežil

Most v Janově, postavený v 60. letech minulého století a pojmenovaný po svém autorovi Riccardu Morandim, stál na frekventované dálniční trase a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se zřítila 14. srpna 2018. Mezi třemi desítkami aut, které spadly se zřícenou částí mostu, byl i kamion s českým řidičem, který nehodu přežil. Zbytky mostu byly posléze strženy a na jeho místě byl v srpnu 2020 otevřen nový most.