Home Zahraničí V italských Alpách se uvolnil ledovec, nejméně šest lidí zemřelo

V italských Alpách se uvolnil ledovec, nejméně šest lidí zemřelo

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V blízkosti vrcholku Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil ledovec. Nejméně šest lidí zahynulo a zhruba 15 jich bylo zasypáno. Zatím není jasné, jaké národnosti jsou oběti, na místě jsou záchranáři.

Podle horské služby se kus ledu utrhl poblíž Punta Rocca, podél výstupové trasy na Marmoladu. Z ledovcového příkrovu a kamení se zatím podařilo dostat na povrch sedm lidí.

Desítky lidí, kteří se poblíž místa nacházeli, odvedli záchranáři do údolí. Zranění byli převezeni do několika okolních nemocnic. Do dolomitské vesnice Canazei, kde je zřízeno operační středisko, přijel šéf kraje Trentino Maurizio Fugatti.

Hrozí další laviny

Nebezpečí dalších lavin zůstává podle agentury APA vysoké. Úřady aktivovaly všech pět záchranných stanic v regionu Trentino. Do zasažené oblasti se vydaly vrtulníky a desítky záchranných jednotek. Pohřešovaní se hledají i za pomoci speciálních přístrojů určených pro podobné situace.

V sobotu byl na vrcholku Marmolady, která je nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. »To je extrémní vedro,« řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. »To je něco naprosto mimořádného,« dodal.

(čtk)