V Jižním Súdánu byli zadrženi novináři kvůli videu, na němž se pomočil prezident

Úřady v Jižním Súdánu zadržely šest novinářů v souvislosti s videozáznamem, na němž je vidět, jak se prezident země pomočil. Podle deníku The Guardian o tom informoval Výbor na ochranu novinářů (CPJ).

Video natočené během oficiální události zachycovalo prezidenta Jižního Súdánu Salvu Kiira, kterak si stoupl během toho, co hrála státní hymna, načež se na jeho kalhotách objevila skvrna a u nohou kaluž. Kamera se pak rychle otočila jinam poté, co si prezident i lidé v jeho blízkosti zřejmě všimli, co se přihodilo.

Videozáznam se minulý měsíc rychle šířil na sociálních sítích. Vyvolal otázku, zda je 71letý prezident v dostatečně dobrém zdravotním stavu na to, aby mohl vést zemi, která čelí konfliktům, potravinové nejistotě a důsledkům klimatických změn. Zároveň ale spustil debatu, zda je etické sdílet podobná videa na sociálních sítích a zda za tím nestojí nedostatek empatie vůči starším lidem.

Jihosúdánské bezpečnostní složky kvůli podezření z nepovoleného zveřejnění videa zadržely šest novinářů státní stanice SSBC, uvedl Výbor na ochranu novinářů. Jeho představitel v subsaharské Africe Muthoki Mumo sdělil, že zákrok úřadů proti žurnalistům považuje za příklad svévolného zadržování. K němu se podle něj bezpečnostní složky uchylují pokaždé, kdykoli se oficiálním činitelům zdá, že jsou ve zpravodajství zobrazeni v nelichotivém světle.

(čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy