FOTO - archiv iportal24.cz

V Kazachstánu se uskuteční mimořádná volby prezidenta, již od 23. září začala nominace kandidátů. Právo nominovat na post hlavy státu kohokoli, kdo splňuje požadavky, mají republiková občanská sdružení a politické strany. Občanská sdružení a strany mohou nominovat jako kandidáty i ty, kteří nejsou jejich členy.

Za občanská sdružení jsou podle zákona považovány ty, které mají pobočky a zastoupení na území více než poloviny oblastí Republiky Kazachstán. Jinými slovy, podmínkou je, aby bylo možné nominovat kohokoli, organizace však musí mít pobočky nejméně v devíti oblastech země.

Požadavky na ty, kteří by chtěli kandidovat na prezidenta, zůstávají stejné. Občan musí být narozen v Kazachstánu, trvale žít v Kazachstánu po dobu posledních 15 let a mít také vysokoškolské vzdělání. Jeho věk musí být nad 40 let, musí být aktivně zapsán v registru, že má volební právo, plynně ovládat statní jazyk, kterými jsou jazyk Kazašský a Ruský.

Termín odevzdáním kandidatury na prezidenta byl s nominováním jednotlivé organizace nejpozději do 11. října. Po kontrole podkladů vydá Ústřední volební komise listy, aby v termínu od podání dokumentů do 21. října shromáždil podpisy na svou podporu. Každý prezidentský kandidát musí být podpořen alespoň jedním procentem z celkového počtu voličů, což představuje nejméně 2/3 oblastí, měst republikánského významu a hlavního města republiky. Jednotlivým kandidátům pak stačilo získat podporu 118 tisíc občanů minimálně ze 14 regionů.

V této fázi má současná volební kampaň také malou inovaci. Na základě volebního práva byla zkrácena doba pro vydávání podpisových listů kandidátům na prezidenta – z pěti na dva dny. Navíc územní komise nyní musí operativněji než v předchozích volebních kampaních ověřovat platnost podpisů na podporu kandidátů (pět dní místo deseti). Prezidentští kandidáti tak budou mít více času na sběr podpisů a teoreticky by se měl snížit počet podpisů uznaných za neplatné.

Už dne 21. října tak začala v Kazachstánu předvolební kampaň. Řádně registrovaných kandidátů je šest. Jsou jimi současný prezident Kazachstánu Kassym-Jomart Tokajev (69 let), Meiram Kazhyken (61 let, Žiguli Dairabajev (67 let), Karakat Abdenovou (48 let), Saltanat Tursynbekovou (48 let) a Nurlan Auesbajev (65 let). Všichni mají možnost uveřejňovat materiály na svou podporu zveřejňovat v médiích, na billboardech a na internetu. Podle platného volebního zákona poskytují média na smluvním základě vysílací čas a tištěné plochy registrovaným kandidátům a politickým stranám.

Nyní je v Parlamentu dokument, podle kterého budou stejné podmínky platit i pro agitaci na on-line platformách. Ale pro zveřejnění informací, které poškozují čest, důstojnost a obchodní pověst kandidáta nebo politické strany, budou zavedeny pokuty pro jednotlivce, pro úředníky i pro právnické subjekty. Další důležitá věc je že od 5. listopadu si můžou občané Kazachstánu ověřit, zda jsou na voličských seznamech.

Dne 19. listopadu skončí veškerá agitace a propagační činnost a bude vyhlášen »den ticha«. 20. listopadu budou po celé zemi a na ambasádách Kazachstánu v zahraničí od 7.00 do 20.00 otevřeny volební místnosti, kde budou moci občané Kazachstánu odevzdat svůj hlas.

Spočítat hlasy se musí do 12 hodin od ukončení hlasování, předběžné výsledky voleb by měly být oznámeny již 21. nebo 22. listopadu.

(brom)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here