Home Zahraničí V kodaňském nákupním centru se střílelo, policie zadržela 22letého Dána

V kodaňském nákupním centru se střílelo, policie zadržela 22letého Dána

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons/Heb

AKTUALIZUJEME

Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil, tři zranění jsou v kritickém stavu, oznámil v noci na dnešek šéf kodaňské policie. 

Krátce po činu policie zadržela 22letého dánského občana, který dnes stane před soudcem. Je podezřelý z vraždy. Šéf kodaňské policie Sören Thomassen dříve v neděli uvedl, že motiv střelce není znám a nevyloučil teroristický čin. Na noční tiskové konferenci uvedl, že vyšetřování pokračuje, ale že policie nemá žádné náznaky, že by do útoku byl zapojen ještě někdo další.

Informaci o střelbě v nákupním středisku Fields, které se nachází nedaleko kodaňského letiště, policisté obdrželi krátce po 17.30 SELČ. Na místo vyrazilo mnoho těžce ozbrojených policistů, hasiči a záchranáři. Na záběrech ze sociálních sítí bylo vidět, jak lidé v panice utíkají z nákupního centra.

»Nejprve jsem si myslela, že je to zloděj, když jsem uslyšela střelbu, skočila jsem rychle za pult v obchodě,« popsala dánské televizi Rikke Levandovská. »Střílel do lidí, ne do stropu ani do podlahy,« dodala.

Hlavní kodaňská nemocnice Rigshospitalet přijala k ošetření »malou skupinu pacientů«, řekl její mluvčí agentuře Reuters. Povolala další personál, včetně chirurgů a sester, dodal.

Laurits Hermansen dánské televizi DR řekl, že byl s rodinou v obchodě s oblečením v nákupním centru, když uslyšel »tři, čtyři rány. Opravdu hlasité rány. Znělo to, jako by se střílelo hned vedle obchodu.«

Kvůli střelbě byl také zrušen koncert britského zpěváka Harryho Stylese v nedaleké sportovní hale Royal Arena, který měl začít v osm večer. Organizátoři nejprve podle BBC oznámili, že bude posunut o hodinu, posléze ale akci zrušili z »bezpečnostních důvodů«. Za dohledu policie poté směřovaly tisíce mladých hudebních fanoušků na zastávky veřejné dopravy.

Krátce po střelbě dánský královský palác oznámil, že byla zrušena recepce s korunním princem Frederikem spojená s cyklistickým závodem Tour de France, jehož první tři etapy se letos jely v Dánsku.

Soustrast pozůstalým vyjádřila dánská premiérka Mette Frederiksenová. »Naše krásné a obvykle tak bezpečné hlavní město se ve vteřině změnilo,« řekla premiérka v první reakci po útoku. Vyzvala také všechny obyvatele Dánska, aby v této těžké chvíli stáli při sobě.

Šokováni činem střelce v Kodani byli i finská premiérka Sanna Marinová, předseda norské vlády Jonas Gahr Store či irský premiér Micheal Martin. Všichni tři rovněž vyjádřili hlubokou soustrast blízkým obětí.

(jb, čtk)

Předchozí článekSPORTOVNÍ VÍKEND ZBYŠKA KUPSKÉHO: Co je sport, co ještě je sport a co do sportu nepatří
Další článekMoře u Anglie asi zažívá populační boom chobotnic pobřežních

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here