Home Zahraničí V Německu je s prací současné vlády nespokojeno více než 75 %...

V Německu je s prací současné vlády nespokojeno více než 75 % lidí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Více než 75 % obyvatel Německa není spokojeno s prací vládnoucí koalice »semafor« (SPD, Zelení, FDP). Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro televizní stanici ARD a deník Die Welt provedl výzkumný institut Infratest dimap.

Podle jeho informací zůstává spokojenost s činností vlády SRN mimořádně nízká. Konkrétně je s prací vládnoucí koalice nespokojeno 76 % respondentů. Pouze 23 % vyjádřilo opačný názor.

Pokud by se v Německu příští neděli konaly parlamentní volby, vládnoucí SPD by podpořilo 16 % respondentů. Zelení, kteří jsou rovněž součástí koaliční vlády Spolkové republiky Německo, by získali pouze 14 procent. Svobodná demokratická strana ztratila 2 procentní body a získala by pouze 4 % hlasů, což by jí neumožnilo projít do parlamentu. Celková podpora vládní koalice by tedy činila pouze 34 %.

Hodnocení politických stran v Německu nadále vede opoziční blok Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie s 30 %. Na druhém místě je stále strana Alternativa pro Německo – volilo by ji 22 % respondentů. Stranu Levice je připraveno podpořit pouze 5 % respondentů.

Naděje nové strany

Téměř třetina obyvatel Německa uvedla, že by klidně mohla volit budoucí stranu německé levicové političky, poslankyně Bundestagu Sarah Wagenknechtové.

Hlasování pro takovou stranu by pro ně obecně přicházelo v úvahu, uvedlo 29 procent respondentů. Toto číslo je vyšší ve východním Německu (39 procent), kde se v roce 2024 budou konat regionální volby ve třech spolkových zemích. V západním Německu tato hodnota dosahuje 26 procent. Zároveň, jak zjistili sociologové, 61 % respondentů vyjádřilo opačný názor.

Koncem října Wagenknechtová oznámila, že opouští Levicovou stranu a vytváří vlastní politickou sílu, která bude zaregistrována počátkem příštího roku. Čtyřiapadesátiletá Wagenknechtová opakovaně kritizovala hospodářské sankce proti Rusku i migrační politiku německé vlády a postavila se proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Staví se také proti hospodářské a energetické politice současných úřadů: povinný přechod vytápění na čisté zdroje energie podle ní zasáhne do příjmů obyvatelstva. Podle političky mnoho občanů v Německu nevěří, že jejich zájmy nyní zastupuje některá ze současných stran, a »ze zoufalství volí« pravicovou Alternativu pro Německo. Právě to prý Wagenknechtovou přimělo k vytvoření nové politické síly.

V hodnocení popularity německých politiků je na prvním místě ministr obrany Boris Pistorius, následovaný ministryní zahraničí Annalenou Berbockovou.

Průzkum byl proveden od 30. října do 1. listopadu. Zúčastnilo se ho 1314 lidí.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here