Home Zahraničí V Německu se v předvečer Velikonoc konaly pochody proti dodávkám zbraní Kyjevu

V Německu se v předvečer Velikonoc konaly pochody proti dodávkám zbraní Kyjevu

FOTO - Twitter

Tisíce lidí se v sobotu v 70 německých městech zúčastnily demonstrací proti dodávkám zbraní Kyjevu, za mírové rozhovory a za urychlené urovnání konfliktu na Ukrajině. Shromáždění byla součástí mírových pochodů, které se v zemi každoročně konají před Velikonocemi, informovala agentura DPA.

Největší demonstrace se konaly v Berlíně, Bonnu, Brémách, Duisburgu, Hannoveru, Lipsku, Mnichově a Stuttgartu. Protestující požadovali urychlené zahájení mírových rozhovorů o Ukrajině, ukončení dodávek německých zbraní Kyjevu a modernizační program pro Bundeswehr. Podle organizátorů se pokojného pochodu v Berlíně zúčastnilo více než 3000 lidí, v Hannoveru se jich sešlo asi 1200.

V Bonnu se mírové shromáždění konalo pod heslem: »I když má Ukrajina právo se bránit, další těžké zbraně nejsou řešením, jen tuto válku podněcují«. »Pro nás je okamžité příměří a zahájení jednání nejlepší alternativou k dalšímu vývozu zbraní a eskalaci až po výměnu jaderných úderů,« řekl v Lipsku jeden z organizátorů pochodů Torsten Schleip. Na plakátech se objevil obrázek německého tanku Leopard doprovázený nápisem »Pověste lva na řetěz«.

Největší demonstrace se konala v berlínské čtvrti Wedding. Bylo zde postaveno mobilní pódium a před začátkem pochodu zazněla píseň »Ať vždy svítí slunce«. Kromě toho promluvili různí aktivisté, kteří vyzývali k brzkému mírovému jednání o urovnání konfliktu na Ukrajině. Lidé nesli plakáty a transparenty s nápisy: »Mír – teď«, »Diplomacie, ne zbraně«, »USA a NATO – pryč od Ukrajiny«, »Proti nesmyslným sankcím, levná energie – teď« a »Tanky nikdy nepřinesou mír«. Někteří aktivisté také nesli modré vlajky s vyobrazením mírové holubice. Řada účastníků držela transparenty s obrázky politiků německé strany Zelených, kteří se nyní aktivně zasazují o dodávky zbraní Kyjevu, s nápisem »Chcete totální válku?«.

Podle organizátorů z Aliance pro mírové iniciativy jsou na tento víkend naplánovány mírové pochody ve více než 100 městech v Německu. V loňském roce pochodovalo v každém z těchto míst několik stovek až několik tisíc lidí.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.