Home Zahraničí V Paříži propukly nepokoje při protestu proti policejnímu násilí

V Paříži propukly nepokoje při protestu proti policejnímu násilí

FOTO - síť X

Na protestu proti policejnímu násilí a rasismu v Paříži došlo ke střetům mezi demonstranty a strážci zákona. Podle zpravodaje agentury TASS demonstranti zaútočili na policejní auto.

K incidentu došlo na bulváru Clichy poblíž stanice metra Pigay na severu města. Agresivní demonstranti začali auto strážců zákona zasypávat kameny a lahvemi, a když policisté ve snaze uniknout dostali do dopravní zácpy, dav je dostihl a pokusil se jim klacky rozbít okna.

V jednu chvíli jeden z policistů vystoupil z auta a namířil na demonstranty služební zbraň, čímž je přiměl k rozchodu. Když se vrátil do auta, vandalové pokračovali v házení kamenů na policisty. Situaci se podařilo uklidnit, až když dorazila jednotka policistů se štíty a puškami s gumovými projektily. K rozehnání davu nebyly použity žádné zvláštní prostředky.

Původně bylo plánováno, že pochod půjde od Severního nádraží na náměstí Bastily na východě města, ale v průběhu demonstrace protestující změnili trasu a přesunuli se na sever Paříže.

Mezi demonstranty jsou zástupci odborů a studentských hnutí i politických stran, zejména Komunistické strany a Nepoddajné Francie. Účastníci pochodu skandují protipolicejní hesla a vyjadřují solidaritu s těmi, kteří byli postiženi zásahy strážců zákona republiky.

Rozhlasová stanice Europe 1 již dříve informovala, že policie očekává účast na tomto protestu 4 až 5 tisíc lidí, mezi nimiž bude 400-600 radikálů. V celé zemi může do ulic vyjít až 30 tisíc protestujících.

Podle listu Le Parisien mohou úřady v sobotu zapojit až 30 tisíc policistů a četníků, aby chránili pořádek v ulicích francouzských měst. Souvisí to jednak s možnými nepokoji při protestech, jednak s tím, že v tento den končí apoštolská návštěva papeže v Marseille, kde pobývá i francouzský prezident Emmanuel Macron.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here