Home Zahraničí V Súdánu byl zabit egyptský diplomat

V Súdánu byl zabit egyptský diplomat

FOTO - Twitter

Egyptské ministerstvo zahraničí informovalo o úmrtí člena své diplomatické mise v Chartúmu. Podle prohlášení zveřejněného na oficiální stránce ministerstva na Facebooku zemřel administrativní asistent atašé velvyslanectví.

Podle ministerstva zahraničí byl diplomat zabit na cestě »ze svého domova do budovy velvyslanectví, kam se chystal sledovat postup evakuace egyptských občanů v Súdánu«.

Egyptský velvyslanec v Chartúmu Hany Salah popřel, že by se súdánská armáda přihlásila ke smrti asistenta vojenského atašé a střelbě na jeho vozidlo. V Súdánu žije více než 10 000 Egypťanů.

Situaci v Súdánu vyostřily neshody mezi velitelem armády Abdelem Fattáhem al-Burhanem, který zároveň stojí v čele Suverénní rady, a Mohammedem Hamdanem Dagalem (Hamidtim), velitelem sil rychlé reakce (speciálních sil), který je v tomto orgánu jeho zástupcem. Hlavní rozpory mezi oběma vojenskými strukturami se týkají načasování a způsobu formování jednotných ozbrojených sil a toho, kdo by měl být vrchním velitelem armády: profesionální armáda, jak prosazuje al-Burhan, nebo volený civilní prezident, na čemž trvá Dagalo. Dne 15. dubna vypukly střety mezi oběma zmíněnými subjekty poblíž vojenské základny ve městě Merov a Chartúmu. Podle ministerstva zdravotnictví bylo od začátku bojů v zemi zabito více než 600 lidí. Světová zdravotnická organizace uvedla, že v konfliktu zahynulo 420 lidí a více než 3700 jich bylo zraněno.

(TASS)