Home Zahraničí V USA budou více kontrolovat prodej zbraní lidem pod dvacet let

V USA budou více kontrolovat prodej zbraní lidem pod dvacet let

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Americký Senát schválil návrh zákona na větší regulaci prodeje a držení zbraní, který vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů. Ačkoliv návrh neobsahuje žádné razantní omezení, jedná se podle agentury AFP o jedno z nejvýznamnější legislativních opatření v této oblasti za posledních několik desetiletí.

Návrh zákona v Senátu podpořila výrazná většina 65 zákonodárců. Pro bylo všech 50 demokratických senátorů, ke kterým se přidalo i 15 republikánských zákonodárců.

Podle šéfa demokratických senátorů Chucka Schumera se jedná o »krok správným směrem«. Opatření podpořil i lídr republikánských senátorů Mitch McConnell, ačkoliv pro text hlasovala méně než třetina jeho spolustraníků.

Na přísnější regulaci apeluje americký prezident Joe Biden. Iniciativa zákonodárců z obou nejvýznamnějších amerických stran vznikla po útoku na školu v texaském Uvalde, kde 24. května zabil 18letý střelec celkem 21 lidí.

Návrh zákona umožní například přísnější kontrolu při prodeji zbraní lidem do 20 let. Některá omezení se mají týkat lidí, kteří se dopustili domácího násilí. Zákon také bude financovat nová opatření, jež mají vést k větší bezpečnosti na školách a lepší péči o duševní zdraví. Balíček ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

(čtk)

Předchozí článekAnděl mezi zdravotníky 2022: Ředitel soutěže odtajnil dvanáctku finalistů!
Další článekTelevizní předvádění premiéra Fialy

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here