Home Zahraničí Válka gangů v hladem sužovaném Port-au-Prince, nejméně 50 mrtvých

Válka gangů v hladem sužovaném Port-au-Prince, nejméně 50 mrtvých

Port-au-Prince ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Na Haiti zemřely při čtyřdenních střetech místních gangů desítky lidí. Krveprolití, které se odehrálo v jedné z problematických čtvrtí hlavního města, vyjadřuje novou éru násilí v zemi, informovala dnes agentura AP.

Boje vypukly minulý týden v pátek mezi členy dvou soupeřících gangů, celkem při nich zemřelo nejméně 50 lidí a dalších více než 50 jich bylo zraněno, uvedl Jean Hislain Frederick, zástupce starosty čtvrti Cite Soleil v Port-au-Prince, které je centrem posledních výtržností.

Násilí začalo eskalovat den po prvním výročí atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho. Místní gangy totiž od té doby mezi sebou bojují o území, zatímco vláda se snaží násilí potlačit.

V Cite Soleil uvázly podle informací organizace Lékaři bez hranic (MSF) tisíce lidí bez pitné vody, potravin a lékařské péče. Organizace požádala další humanitární skupiny o pomoc a vyzvala gangy, aby civilisty ušetřily. Tři členové MSF ošetřují podle prohlášení organizace zraněné přímo v oblasti Cite Soleil, které se přezdívá Brooklyn.

»Podél hlavní a jediné cesty, která vede do Brooklynu, jsme narazili na mrtvoly, které se buď rozkládají, nebo jsou spálené. Mohou to být lidé zabití při střetech, anebo lidé, kteří se snažili odejít a byli zastřeleni. Čtvrť připomíná skutečné bojiště. Není možné odhadnout, kolik lidí už bylo zabito,« uvedl v prohlášení vedoucí mise Lékařů bez hranic na Haiti Mumuza Muhindo. Do nejnovějších bojů se zapojily soupeřící gangy známé jako G9 a G-Pep, uvedli místní představitelé.

Hlad na Haiti se podle Světového potravinového program (WFP) bude nadále zhoršovat. Na vině jsou vedle stupňujících se násilností gangů, které v hlavním městě zablokovaly silnice, což ztěžuje přístup k potravinám, i vysoké ceny jídla a rostoucí inflace v zemi, uvedl web Al-Džazíra.

Více než milion lidí v Port-au-Prince už trpí nedostatkem potravin. »Dodávky místních plodin, jako jsou například banány, se do města nemohou po silnicích dostat, protože hrozí, že členové gangů řidiče po cestě zastřelí nebo přepadnou,« řekl šéf WFP pro Haiti Jean-Martin Bauer.

Pokračující boje v zemi ovlivnily i školní docházku tisíců haitských dětí, uvedla minulý týden OSN. »Od 24. dubna ztratilo půl milionu dětí přístup ke vzdělání v Port-au-Prince, kde je podle vládních údajů uzavřeno přibližně 1700 škol,« dodala organizace.

Jen v loňském roce muselo kvůli násilí opustit své domovy více než 19 000 lidí, včetně 15 000 žen a dětí, uvedla mezinárodní organizace. Letos je podle ní situace v zemi ještě napjatější.

Současný vůdce Haiti, premiér Ariel Henry, chce navíc i nadále setrvat ve své funkci, dokud se neuskuteční oficiální volby. Henry však loni v září, v souvislosti s krizí, odložil na neurčito prezidentské a parlamentní volby a také ústavní referendum. Zároveň se postavil proti občanské iniciativě známé jako Montanská dohoda, která měla za cíl vytvořit dvouletou přechodnou vládu. Prohlásil, že jedinou cestou vpřed jsou volby.

(čtk)