Home Zahraničí Ve Francii bylo zastaveno vyšetřování kardinála za sexuální obtěžování

Ve Francii bylo zastaveno vyšetřování kardinála za sexuální obtěžování

kardinál Jean-Pierre Ricard REPRO FOTO - YouTube

Francouzská prokuratura v Marseille ukončila vyšetřování bývalého arcibiskupa z Bordeaux kardinála Jean-Pierra Ricarda, který se již dříve přiznal k »odsouzeníhodnému chování« vůči nezletilé osobě na konci 80. let, informovala v sobotu agentura France-Presse (AFP).

»Případ byl uzavřen z důvodu promlčení,« citovala agentura prokurátora Dominiqua Laurence.

Ricard byl zadržen 2. února. Při výslechu 78letý duchovní přiznal, že dívku, které bylo v té době 13 let, asi před 35 lety políbil, objal a hladil přes oblečení, ale popřel, že by se dopustil pohlavního styku. Podle dívky, kterou při křížovém výslechu požádal o odpuštění, to trvalo asi tři roky, dokud se Ricard nepřestěhoval do jiné církevní farnosti.

Kromě trestního vyšetřování, které ve Francii proti bývalému arcibiskupovi z Bordeaux v listopadu 2022 zahájili, však bylo zahájeno i vlastní vyšetřování ve Vatikánu. Podle internetového portálu Vatican News se kanonický proces obvykle zahajuje až po ukončení vyšetřování soudními orgány v zemi, kde probíhá.

Předseda francouzské katolické kněžské konference Eric de Moulin-Beaufort 7. listopadu uvedl, že bylo zahájeno vyšetřování proti 11 bývalým a současným biskupům francouzské katolické církve kvůli obtěžování. Konkrétně byl zmíněn kardinál Ricard.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.