Home Zahraničí Ve Francii po šesti letech stoupla porodnost, souvisí to s pandemií covidu

Ve Francii po šesti letech stoupla porodnost, souvisí to s pandemií covidu

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve Francii loni po šesti letech sestupné tendence stoupla porodnost, vyplývá z čerstvých údajů francouzského statistického institutu INSEE. Ve Francii se loni narodilo 742 100 dětí, o 0,9 procenta více než o rok dříve. Početí bylo více vždy krátce po skončení uzávěr spojených s pandemií covidu-19, které provázela nejistota a finanční obtíže.

Rok 2021 začal velmi výrazným poklesem počtu narozených dětí až do poloviny února, což odpovídá dětem počatým během první celostátní uzávěry na jaře 2020. Od března potom počet nově narozených dětí stoupal a každý měsíc rostl stále rychleji i rozdíl ve srovnání s rokem 2020.

»Kontext zdravotní krize (spojené s covidem) a silné ekonomické nejistoty mohl přimět páry k odložení plánů na rodičovství. Jedním z faktorů mohl být i strach z komplikací během těhotenství,« vysvětluje INSEE. Svou roli podle statistiků sehrálo také uzavření reprodukčních klinik během pandemie. Některé páry, které žijí odděleně, se při respektování pravidel během uzávěry nemohly vídat.

Porodnost stoupla u starších rodiček, zejména u žen nad 40 let, které porodily v průměru o 5,3 procenta dětí více než o rok dříve. Naopak u žen pod 30 let porodnost i nadále klesá.

(čtk)

Předchozí článekPražská Noc vědců dnes přinese testy smyslů, hry i exkurzi do pitevny
Další článekPo sebevražedném útoku ve škole v Kábulu zůstalo 19 mrtvých a 27 zraněných

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here