Home Zahraničí Ve Francii zvýšili varování před vlnou vedra, v Katalánsku bojují s požáry

Ve Francii zvýšili varování před vlnou vedra, v Katalánsku bojují s požáry

FOTO ČTK/AP/Laurent Cipriani

Francouzské úřady zvýšily varování před vlnou vedra, která by měla trvat nejméně do soboty. V jihozápadní části země byl vyhlášen nejvyšší stupeň varování, v pátek se v této oblasti očekávají teploty kolem 40 stupňů. Vlna vedra trvá i ve Španělsku. V Katalánsku hasiči zasahují u několika lesních požárů, uvedl deník El País.

Zvýšení výstrahy na nejvyšší stupeň v 12 departementech na jihozápadě Francie dnes oznámila premiérka Élisabeth Borneová. »Buďte ostražití,« uvedla na Twitteru. V dalších 25 departementech byl vyhlášen oranžový, tedy druhý nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami.

V oblastech, kde platí nejvyšší stupeň výstrahy, mohou ředitelé zavřít školy, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vláda vyzvala také místní samosprávy, aby zavedly opatření zaměřená na rizikové skupiny obyvatelstva, a to především seniory a malé děti. Některé departementy musely také přistoupit k regulaci používání vody kvůli suchu, které se týká většiny francouzského území.

Meteorologická agentura Météo-France očekává, že vlna vedra, kterou odborníci označují za velmi předčasnou, bude vrcholit v pátek a sobotu. »Teploty často dosáhnou nebo překonají 40 stupňů na většině území jihozápadu,« napsala v předpovědi na sobotu agentura. V sobotu se na většině francouzského území očekávají nejvyšší teploty mezi 35 až 39 stupni, v Paříži by mohlo být až 38 stupňů. Vysoké teploty se očekávají i v nočních hodinách. Podle meteorologů by teploty mohly překonat řadu rekordů za měsíc červen.

V souvislosti s vysokými teplotami čelí španělský autonomní region Katalánsko lesním požárům, tři z nich jsou rozsáhlé, napsal list El País. Ten nejhorší je v okolí města Artesa de Segre, kde hoří na ploše 1000 hektarů. Podle hasičů by se ale oheň mohl rozšířit až na plochu 20 000 hektarů. Další dva velké požáry se dotkly také stovek hektarů porostu. S ohněm bojuje na 400 hasičů, kterým pomáhají dobrovolníci, především z řad zemědělců.

Vlna vedra začala ve Španělsku v neděli a měla by podle meteorologické služby Aemet trvat nejméně do soboty. Vysoké teploty zaznamenali měřicí stanice na drtivé většině španělského území, nejvyšší teploty, a to někdy i nad 40 stupni, meteorologové očekávají dnes a v pátek na východě země. Ve Španělsku vlnu vysokých teplot meteorologové rovněž označují za předčasnou.

Podle odborníků jsou vlny vedra častější, dřívější a intenzivnější mimo jiné kvůli změnám klimatu způsobeným vysokými emisemi skleníkových plynů, napsala agentura AFP.

(čtk)

Předchozí článekNe všechny včely mají žihadlo aneb Den pro včely v Zoo Ostrava
Další článekKde lidé v EU bydlí ještě hůře než v ČR?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here