Ve Lvovské oblasti bylo během dne demontováno devět pomníků sovětských vojáků

Podle telegramového kanálu »Dekolonizace« bylo v ukrajinské Lvovské oblasti za posledních 24 hodin zbouráno devět pomníků sovětských vojáků.

Podle kanálu byly pomníky demontovány v osadách Brody, Orechovčik, Podkamen, Ponikovitsa, Rudniki, Semiginov, Skelevka, Suchovolja a Jazlovčik.

Den předtím byly v regionu demontovány tři podobné památníky. Dne 20. července bylo v regionu zbouráno dalších pět takových pomníků, 19. července čtyři a 18. července dva. Lvovská oblastní vojenská správa 17. července oznámila, že za dva týdny bylo demontováno 21 sovětských pomníků. Podle správy bylo od začátku roku ve Lvovské oblasti zlikvidováno celkem 123 pomníků.

Náčelník oblastní správy Maxim Kozickij 1. července uvedl, že oblastní úřady se hodlají zbavit všech památníků ze sovětské éry do konce letošního roku.

Boj proti sovětským a ruským památkám na Ukrajině začal v roce 2015 po přijetí zákona o tzv. dekomunizaci. Do začátku roku 2022 úřady zbouraly více než 2500 památníků, změnily názvy více než 900 osad a asi 50 000 ulic. V roce 2022 vypukla v zemi nová vlna boje proti všemu ruskému a sovětskému.

Ministerstvo kultury uvedlo, že bylo změněno 9859 zeměpisných názvů a demontováno 145 monumentů spojených s Ruskem. Podle ministerstva bylo v loňském roce na Ukrajině demontováno 28 pomníků básníka Alexandra Puškina, devět pomníků spisovatele Maxima Gorkého, čtyři pomníky vojevůdce Alexandra Suvorova a čtyři pomníky spisovatele Nikolaje Ostrovského. Zbouráno bylo také více než 20 pomníků sovětských vojáků.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy