Home Ekonomika Ve Španělsku se kvůli stávce rušily a zpožďovaly lety. A ne naposled!

Ve Španělsku se kvůli stávce rušily a zpožďovaly lety. A ne naposled!

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Kvůli stávce palubního personálu aerolinek Ryanair a easyJet ve Španělsku bylo dnes zrušeno 15 letů na Pyrenejský poloostrov a z něj a dalších 175 letů bylo zpožděno. Informovala o tom agentura AFP. Odbory Ryanairu uvedly, že protest, který vyvolala nespokojenost s pracovními podmínkami a se mzdami, bude pokračovat.

Zástupci španělského odborového svazu USO uvedli, že palubní personál Ryanairu přeruší práci ve třech čtyřdenních obdobích: od 12. do 15. července, od 18. do 21. července a od 25. do 28. července na deseti španělských letištích, kde irská společnost působí.

»Po šesti dnech stávky jsme byli nuceni vyhlásit další dny stávky, protože společnost není ochotna naslouchat svým zaměstnancům a raději nechá tisíce cestujících uváznout, než aby zasedla k jednání o dohodě podle španělských zákonů,« uvedla mluvčí USO Lidia Arasanzová.

Kolem 450 letušek a stevardů easyJetu požaduje, aby se jejich pracovní podmínky vyrovnaly ostatním kolegům v Evropě. Protestovali v pátek, pokračují dnes a v neděli. Další stávky chystají od 15. do 17. a od 29. do 31. července.

Lepší pracovní podmínky žádá i 1900 členů palubního personálu společnosti Ryanair ve Španělsku. Irská nízkonákladová letecká společnost tvrdí, že je největším osobním dopravcem na španělském trhu, kde obsluhuje »více než 650 linek« z 27 letišť. Minulý týden se první část stávky týkala také zaměstnanců společnosti v dalších evropských zemích, jako je Portugalsko, Belgie, Itálie a Francie. Požadovali dodržování pracovního práva a zvýšení mezd.

Od začátku stávky zaměstnanců Ryanairu bylo podle odborového svazu USO zrušeno »více než 200 letů« a »téměř 1000« dalších bylo zpožděno.

Ve Francii stávkují už od čtvrtka

Co se týče pařížského letiště Charlese de Gaullea, úřad pro civilní letectví DGAC v pátek večer informoval, že dnes budou muset aerolinky na letišti v Roissy kvůli přetrvávajícímu protestu zrušit v době od 07.00 do 14.00 SELČ až 20 procent letů. Ohledně neděle úřad aerolinkám podobný požadavek nesměroval a čeká návrat k normálu, což potvrdil i mluvčí letiště. Některé odbory vyzvaly k ukončení stávky.

Kvůli stávce byly dnes po nějakou dobu uzavřeny dvě ze čtyř přistávacích drah letiště. V neděli by měly být všechny dráhy v provozu jako obvykle, uvedl úřad DGAC.

Letecké odvětví se na počátku letní sezony potýká vedle stávek i s nedostatkem zaměstnanců. V pátek provoz na řadě letišť po celém světě, i v Praze, zkomplikoval výpadek systému pro odbavení cestujících.

(jb, čtk)

Předchozí článekViděli jste již někdy tulipány na stromě? 
Další článekDvakrát druhý, ale za sekundový náskok ve žlutém

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here