Fotografie z 21. září 2023 ukazuje policejní hlídku v centru Stockholmu ve Švédsku. Žena, která ve čtvrtek v časných ranních hodinách zemřela při výbuchu v Uppsale západně od Stockholmu, se stala dvanáctou obětí násilí gangů ve Švédsku od začátku září, což z něj činí nejsmrtonosnější měsíc v zemi za poslední čtyři roky. FOTO - Xinhua/He Miao

Žena, která ve čtvrtek v časných ranních hodinách zemřela při výbuchu v Uppsale západně od Stockholmu, se stala dvanáctou obětí násilí gangů ve Švédsku od začátku září, což z něj činí nejsmrtonosnější měsíc za poslední čtyři roky.

Ženu ve věku kolem 20 let zabilo výbušné zařízení, které mělo pravděpodobně poškodit nebo zastrašit známého člena gangu žijícího ve stejné čtvrti Uppsaly, uvedla Švédská televize (SVT).

»Toto násilí je nelidské, nepochopitelné a bezbřehé,« citovala SVT Catarinu Bowallovou, velící důstojnici uppsalské policie, která vystoupila na tiskové konferenci.

Ve středu pozdě večer byli při různých přestřelkách na dvou předměstích Stockholmu zabiti dva mladí muži. Policie se domnívá, že oba incidenty souvisejí se zločineckými gangy.

Přestože většina ze 42 osob, které byly letos dosud zastřeleny, byli členové zločineckých gangů, občané mají stále větší obavy, protože se předpokládá, že nejméně sedm ze zabitých v loňském roce se stalo vedlejšími oběťmi, uvedla SVT.

Od října loňského roku bylo při střelbě zraněno dalších 11 lidí, u nichž není známa ani předpokládána vazba na zločinecké gangy, uvedla televize SVT.

»Je dost špatné, že po sobě gangy střílejí a zabíjejí se navzájem, ale když se do palby dostanou i zcela nevinní lidé, je to naprosto strašné,« řekl premiér Ulf Kristersson na tiskové konferenci po střelbě v jedné z hospod 21. září.

Stále častějšího bezohledného násilí mají plné zuby i běžní občané. »Žiji tu dvacet let, ale v posledních letech se to tu začalo zvrhávat,« řekl deníku Dagens Nyheter svědek střelby v hospodě v Sandvikenu, asi 190 kilometrů severozápadně od Stockholmu.

Po jiné nedávné smrtelné střelbě na předměstí Stockholmu se svědkyně svěřila deníku Aftonbladet, že žije ve strachu. »Je to strašné. V okolí je tolik oznámení o střelbě a já se teď bojím venčit svého psa,« řekla.

Švédsko je v posledních desetiletích svědkem nárůstu násilí páchaného střelnými zbraněmi. Ve studii 23 evropských zemí zveřejněné v roce 2021 švédská Národní rada pro prevenci kriminality zjistila, že Švédsko se v letech 2000 až 2019 posunulo z nejnižšího počtu případů střelby na nejvyšší.

Od té doby tento trend pokračuje a před loňskými volbami průzkum mezi 25 000 osobami ukázal, že Švédové označili kriminalitu za nejvýznamnější problém. Tento postoj nebyl zaznamenán od konce 70. let 20. století, uvedla SVT.

Od ledna došlo ve Švédsku k více než 130 bombovým útokům a jen za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo více než loni, kdy jich bylo celkem 90.

Ve středu se ve Švédsku konalo druhé krizové zasedání vlády během devíti dnů kvůli násilí ze strany gangů, které národní policejní komisař označil za »bezprecedentní«.

»Situace je velmi vážná. Bombové útoky jsou mimořádně závažné, protože je postiženo mnoho nevinných lidí,« řekl po zasedání ministr spravedlnosti Gunnar Strommer televizi SVT.

Mezi opatřeními je i výrazné navýšení finančních prostředků pro soudní systém a bude zřízen nový národní registr výbušnin. Za trestné činy se zbraní a nelegální držení výbušnin budou brzy platit tvrdší tresty a přísnější sankce a policie a sociální služby by si mohly snadněji vyměňovat informace.

Zločinecké gangy jsou však trnem v oku nejen švédskému trestnímu systému, protože své aktivity rozvíjejí i v zahraničí, například na Costa del Sol v jižním Španělsku, kam se přestěhovalo téměř tisíc švédských zločinců, uvedl v červenci pro SVT policejní mluvčí.

Úřady sousedního Norska, kde v loňském roce došlo pouze ke čtyřem vraždám střelnou zbraní, jsou stále znepokojenější poté, co si všimly, že švédské zločinecké gangy tam rozšiřují své operace.

(Xinhua)

1 KOMENTÁŘ

  1. Určitě je to nepravdivá zpráva. (říká se fake?) Už jako chlapci, před 62-ti, lety soudružka učitelka říkala, že Švédsko je poctivá a slušná země, kde se ani nekrade. Přece se ti Švédové tak nezkazili.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here