Home Zahraničí Ve vyšetřování řecké vlakové nehody se objevili tři noví obvinění

Ve vyšetřování řecké vlakové nehody se objevili tři noví obvinění

FOTO - Twitter

V případu nehody osobního vlaku u města Larisa, při níž zahynulo 57 lidí, byli obviněni další tři lidé. Informoval o tom v pátek řecký list Kathimerini s odvoláním na zdroje z orgánů činných v trestním řízení.

Podle jeho informací orgány prokuratury vyšetřující příčiny nehody zjistily »přitěžující okolnosti proti třem železničářům, kteří se na tragické nehodě přímo podíleli. Na mysli máme především inspektora vlakové dopravy v oblasti Larisa, který, jak známo, nasadil nezkušeného přednostu stanice Larisa Vasilise Samarase na noční směnu a spěchal požádat o nemocenskou pro sebe v době, kdy ještě probíhala operace na záchranu lidí z vykolejeného vlaku.« Devětapadesátiletý Samaras byl již dříve zatčen za to, že poslal osobní vlak na protijedoucí trať, po které jel nákladní vlak, a způsobil tak, že se oba vlaky ve vysoké rychlosti čelně srazily. Podle novinářů byl Samaras ve funkci přednosty stanice Larissa pouhých pět dní.

Kromě inspektora tvořili skupinu nových obviněných další dva dozorci téže stanice, kteří měli být na směně do 23 hodin místního času. Jak se však při výslechu ukázalo, oba odešli dříve, v různou dobu, ale před 23.00, a nechali nezkušeného Vasilise Samarase řídit vlakovou dopravu samotného, což mělo za následek, že se dopustil mnoha chyb.

Výsledkem vyšetřování jsou tři nová obvinění ze závažných dopravních přestupků. Jedná se o trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody na deset let až doživotí. Dále byly podány trestní žaloby pro usmrcení z nedbalosti (podle počtu obětí tragédie) a ublížení na zdraví se stejnou trestní kvalifikací.

Problémy s bezpečností provozu

Po vlakovém neštěstí u Larissy je od 1. března zastavena veškerá železniční doprava v zemi. Po nehodě zástupci železničních odborů uvedli, že na železnici Atény-Soluň jsou problémy s bezpečností provozu. Podle nich na řadě úseků trati, kde vlaky jezdí rychlostí až 160 km/hod, nefunguje světelná signalizace a automatické systémy řízení provozu. Strojvedoucí ve skutečnosti řídí vlaky v ručním režimu, přičemž pohyb vlaků není zobrazován na monitorech.

Řecká železniční dopravní společnost uvedla, že v osobním vlaku, který se v noci na 1. března nedaleko Larissy srazil s nákladním vlakem, cestovalo asi 350 lidí. Podle posledních údajů řeckých hasičů dosáhl počet obětí neštěstí 57. Asi dvě desítky lidí jsou v současné době v nemocnicích, z toho sedm na jednotkách intenzivní péče.

(jb, TASS)