Home Pel mel Věda a příroda Vědci zjistili, že nejznámější japonská orchidej má další druh. Vypadá téměř identicky

Vědci zjistili, že nejznámější japonská orchidej má další druh. Vypadá téměř identicky

Detail květu Spiranthes FOTO - orchidroots.com/Pete Tonelli

V Japonsku identifikovali vědci nový rostlinný druh, který jim rostl »přímo pod nosem«. Je to objev extrémně vzácný, navíc jde-li o zemi, která je známá svou starodávnou a bohatou historií zahradnictví. Nový druh orchideje Spiranthes hachijoensis navíc roste všem na očích. Objev byl publikován prestižním odborném časopise Journal of Plant Research.

Nový druh Spiranthes hachijoensis je drobná orchidej s nádhernými růžovými okvětními lístky, které při pohledu z blízka vypadají, jako by byly vyrobeny ze skla. Zajímavostí je, že ho lze nalézt v běžných prostředích, jako jsou trávníky a parky, a dokonce i v soukromých zahradách i na balkonech. Přesto nikdo netušil, že jde o jiný druh nežli orchidej Spiranthes australis, kterému je velmi podobná.

V Japonsku se totiž donedávna všeobecně věřilo, že všechny Spiranthes jsou jediným druhem, i když ve skutečnosti existují dva.

Spiranthes australis je nejznámější japonská orchidej, která byla po staletí uctívána a byla zdokumentována i v nejstarší dochované japonské antologii poezie Manyoshu, která pochází z roku 759 našeho letopočtu.

S podezřením, že by mohlo jít o odlišný druh, přišel profesor Kenji Suetsugu z univerzity v Kobe. Při terénních pracích ho zaujalo, že některé zdánlivě běžné nebo zahradní Spiranthes měly lysé stonky a jiné části, zatímco většina z nich byla pozoruhodně »vlasatá«.

Pustil se tak s kolegy z Univerzity Tohóku a Tchajwanského lesnického výzkumného ústavu do desetiletého výzkumu Spiranthes a sbírali vzorky z míst v Japonsku, Tchaj-wanu a Laosu. Za použití analýzy DNA, morfologie, pozorování v terénu a reprodukční biologie Spiranthes potvrdili objev nového taxonu hachijoensis, který byl kryptickým druhem, ale vykazujícím vysokou úroveň molekulární divergence od původních australis bratranců, a to navzdory jejich zjevným podobnostem.

Spiranthes hachijoensis často roste vedle Spiranthes australis, ale kvete asi o měsíc dříve. (Zřejmě se tím vyhýbá mezidruhovému křížení.)

»Tento objev nových druhů ukrytých v běžných lokalitách podtrhuje nutnost trvalého průzkumu, a to i ve zdánlivě nevýznamných podmínkách. Zdůrazňuje také pokračující potřebu taxonomického a genetického výzkumu pro přesné posouzení druhové rozmanitosti,« dodal profesor Kenji Suetsugu.

(mac)

FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 4.0/Geoff Derrin, orchidroots.com/Pete Tonelli, Reddit, Journal of Plant Research

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here