Home Zahraničí Velká porota v Georgii obvinila Trumpa v 11 bodech obžaloby

Velká porota v Georgii obvinila Trumpa v 11 bodech obžaloby

FOTO - pixabay

Velká porota ve státě Georgia obvinila bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa v případě pokusu o revizi výsledků prezidentských voleb v roce 2020, uvádí se v příslušném dokumentu zveřejněném v databázi okresního soudu ve Fultonu.

Bývalý americký prezident je obviněn v 11 bodech obžaloby, včetně padělání a pokusu navádět úředníka k porušení přísahy, jakož i porušení zákona o zločineckých organizacích (zákon RICO).

Nová obvinění proti Trumpovi vycházejí z údajného pokusu o nátlak na úředníky v Georgii, aby zvrátili výsledky voleb v roce 2020. Dne 3. ledna 2021 deník Washington Post rozšířil zvukový záznam rozhovoru mezi Trumpem a gruzínskými úředníky, který se mu dostal do rukou. Podle zveřejněných údajů šéf Bílého domu požádal ministra zahraničí Brada Raffenspergera, aby zjistil dostatečný počet hlasů odevzdaných v předchozích volbách pro něj a potvrdil tak jeho vítězství ve státě. Trump přitom Raffenspergera a jeho právního poradce Ryana Germaniho účinně zastrašoval narážkami na jejich možnou trestní odpovědnost, pokud by odmítli. Raffensperger a Jermani podle listu naopak trvali na tom, že výsledky prezidentských voleb v Gruzii odrážejí realitu a že Trumpem tvrzená porušení nebyla zaznamenána.

Okresní prokuratura v okrese Fulton County, který zahrnuje centrální část hlavního města Georgie Atlanty, iniciovala na jaře 2021 proces s velkou porotou, která má rozhodnout, zda jsou důvody pro vznesení trestního obvinění proti Trumpovi kvůli tomuto incidentu.

Trump již byl obviněn z finančních podvodů při platbách bývalé pornoherečce Stormy Daniels, ze spiknutí v souvislosti se šturmováním Kapitolu 6. ledna 2021 a ze špatného nakládání s utajovanými informacemi.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here