Home Zahraničí Velvyslanec: USA se snaží destabilizovat Írán ve prospěch Izraele a svých zájmů

Velvyslanec: USA se snaží destabilizovat Írán ve prospěch Izraele a svých zájmů

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Írán je na seznamu nepřátel USA a jeho destabilizace je v zájmu jak Spojených států, tak jejich nejbližšího partnera Izraele, uvedl pro agenturu TASS bývalý italský velvyslanec v Teheránu Alberto Bradanini.

»Írán, který je na seznamu nepřátel USA spolu s Ruskem, Čínou, ale i KLDR a Venezuelou, by měl být zničen stejně jako všechny ostatní země v regionu – Irák, Sýrie, Libye a Jemen. Blízký východ je důležitý z hlediska přírodních zdrojů a také kvůli postavení Izraele, které určuje značné faktory nejen v zahraniční, ale i ve vnitřní politice USA,« uvedl mluvčí agentury.

Podle jeho názoru není skutečnost, že údery na území Íránu jsou prováděny právě nyní, náhodná. »Jednoduše využili chvíle, kdy je veškerá pozornost upřena na Ukrajinu, a pod záminkou bezpilotních letounů údajně převzatých Ruskem udeřili v naději na zvýšení vnitřních protestů v době, kdy je situace v zemi už tak složitá,« dodal diplomat. Moskva i Teherán opakovaně popřely obvinění, že Rusko dodává íránské bezpilotní letouny pro použití na Ukrajině.

Diplomat připomněl, že zprávy západních médií jsou velmi zjednodušené. »Zejména se tvrdí, že Írán vyvíjí jadernou bombu, ale to není pravda,« uvedl. Podle Bradaniniho je navíc zarážející, že se současný americký prezident Joe Biden okamžitě nevrátil ke Společnému komplexnímu akčnímu plánu o íránském jaderném programu, který byl podepsán v roce 2015 za Baracka Obamy, kdy byl Biden viceprezidentem. »I zde převládají imperiální postoje USA, které vytvářejí napětí, konfliktní situace, živí strategii chaosu, která přispívá k posilování dolaru a prodejci zbraní dodávají všem drahé zbraně,« shrnul.

V noci na 29. ledna oznámila tisková agentura IRNA, že v centrálním íránském městě Isfahán došlo k silnému výbuchu. Ministerstvo obrany země později prohlásilo, že 28. ledna byl proveden neúspěšný útok dronem na jedno z jejích středisek. Podle ministerstva byl jeden dron sestřelen a další dva narazily do obranných nástrah a explodovaly. Při útoku nebyl nikdo zraněn a vznikly jen malé materiální škody. V prohlášení však nebylo uvedeno, kdo se podle Teheránu na útoku podílel.

(TASS)