Home Zahraničí Maduro: Venezuela chce vstoupit do BRICS

Maduro: Venezuela chce vstoupit do BRICS

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Venezuelský prezident Nicolas Maduro prohlásil, že jeho země má zájem o vstup do BRICS, sdružení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

»Pokud se nás ptáte, zda chce být Venezuela v budoucnu součástí BRICS, tak ano, chceme být skromnou součástí BRICS a držet krok s měnící se geopolitickou situací,« řekl Maduro na včerejší společné tiskové konferenci se svým brazilským protějškem Luizem Inaciem Lulou da Silvou.

Podle Madura může BRICS pomoci konsolidovat jihoamerické státy. Podle jeho slov je sdružení jako magnet a »přitahuje státy, které usilují o mír a spolupráci«. »O členství v BRICS již požádalo více než 30 zemí,« dodal.

Brazilský prezident zase uvedl, že podpoří nabídku Venezuely, a dodal, že doufá, že členské státy BRICS jednou budou mít vlastní společnou měnou.

»Mým snem je, abychom měli společnou měnu, aby naše země mohly obchodovat bez závislosti na americkém dolaru,« řekl Luiz Inacio Lula da Silva.

»Jedním z důvodů je, že v současné době vlastní dolarový tiskařský stroj pouze jedna země, která si s dolarovou měnou dělá, co chce,« pokračoval brazilský prezident.

»Je nepřípustné, abychom byli omezováni v podnikání. Sním o tom, že BRICS přijde s vlastní měnou, stejně jako vznikla Evropská unie s měnou euro,« dodal.

Brazilský prezident uvedl, že tato iniciativa by měla být zařazena na program setkání jihoamerických lídrů v brazilském hlavním městě Brasília později 30. května.

Loni v červnu ruský prezident Vladimir Putin na summitu BRICS navrhl, aby byla zvážena možnost vytvoření mezinárodní rezervní měny na základě koše měn zemí BRICS. Brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva tuto iniciativu podpořil.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here