Home Zahraničí Venezuelská opozice definitivně odstavila Guaidóa

Venezuelská opozice definitivně odstavila Guaidóa

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Venezuelský sněm bývalých opozičních poslanců odhlasoval ukončení mandátu přechodného prezidenta Juana Guaidóa a nahrazení jeho přechodné vlády podporované Spojenými státy novým orgánem, který by měl na starosti správu zmrazených venezuelských aktiv v zahraničí. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Stalo se tak i přesto, že Guaidó se snažil zasedání sněmu odsunout na 3. ledna.

Přechodná vláda neměla ve Venezuele žádnou výkonnou moc. Její představitelé se ale podíleli na správě aktiv, která zmrazily západní země v rámci sankcí zavedených proti vládě prezidenta Nicoláse Madura.

Zrušení Guaidóova mandátu odráží změny v mocenské rovnováze ve venezuelské opozici, která se snaží najít nové cesty k oslovení voličů před prezidentskými volbami, které se budou konat v roce 2024. Návrh na zrušení mandátu podpořily tři ze čtyř hlavních opozičních stran, napsala agentura AP.

Guaidó po hlasování uvedl, že zrušení jeho mandátu vytvoří »mocenské vakuum«, které by mohlo přimět další zahraniční země k uznání Madurovy vlády. »Pokud neexistuje žádná přechodná vláda, koho budou uznávat místo ní?« řekl. »Dnes jsme skočili do propasti. A vzdali se důležitého nástroje v našem boji,« dodal.

Venezuelská opozice je dlouhodobě roztříštěná, nebývale sjednotit se ji podařilo v roce 2019 právě Guaidóovi. Opozice doufala, že i díky široké diplomatické podpoře a západním sankcím se podaří přimět Madura k odstoupení a uspořádat nové volby. To se ale nestalo a jednota, stejně jako síla diplomatické podpory postupně ochabla.

(ici, čtk)

3 KOMENTÁŘE

  1. Dodatek:Někteří bankéři uloupili LIDU Venezuely – podle dezinformačních webů- zhruba 400 tun měnového zlata. Ve Venezuele se těží zlato. Těží ho tam i nějaký japonský podnik. Turecko nedodržuje zákaz dodávat do Venezuely SUŠENÉ MLÉKO – prý se platí zlatem To by znamenalo, že turečtí bankéři,LIDU Venezuely, měnové zlato neuloupili.

  2. Guaido , pravděpodobně na základě požadavku některých kapitalistů z USA, požádal vládu USA o vojenský útok a o okupaci Venezuely. Poslanci sněmovny ho sesadili z funkce předsedy sněmovny. Vláda USA a DAlších zhruba 30 prezidentů označilo Guaida za prezidenta a někteří bankéři uloupily nějaký majetek LIDU Venezuely, který byl v zahraniřních bankách, mimo jiné v Anglické bance.
    Guaido na funkci prezidenta ani nekandidoval. Někteří kapitalisté z USA opakují stále stejný trik- naposledy provedli totéž v Bělorusku.

Comments are closed.