Home Zahraničí Veřejné popravy jsou zpět. V Afghánistánu se opět tvrdě uplatňuje právo šaría

Veřejné popravy jsou zpět. V Afghánistánu se opět tvrdě uplatňuje právo šaría

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Tálibán dnes nechal popravit muže odsouzeného za vraždu. Šlo o první veřejnou popravu od srpna 2021, kdy se islamistické hnutí v Afghánistánu znovu dostalo k moci. Oznámil to podle agentury AP mluvčí hnutí. Popravený Tadžmír byl k smrti odsouzen za pět let starou vraždu jiného muže, kterému údajně také ukradl motorku a telefon.

Poprava se odehrála v západoafghánské provincii Faráh před stovkami lidí a mnoha nejvyššími představiteli hnutí, uvedl mluvčí vlády Tálibánu. Rozhodnutí o popravě bylo podle něj schváleno třemi nejvyššími soudy v zemi a vůdcem hnutí Tálibán, Hajbatulláhem Achúndzádou.

Bezpečnostní síly zatkly Tadžmíra poté, co jej obvinila rodina oběti, stálo ve vyjádření mluvčího vlády Tálibánu. Z vyjádření není zřejmé, zda se obviněný k činům přiznal a kdy byl zadržen.

Tálibán při nástupu k moci sliboval umírněnost, za poslední rok ale významně omezil práva a svobody afghánských občanů, obzvlášť žen a dívek, a začal se vracet k tvrdému uplatňování práva šaría a některým praktikám běžným za jeho tvrdé vlády v 90. letech minulého století. Tehdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.

(jb, čtk)

Předchozí článekHrozí nedostatek poinzécií z domácí produkce
Další článekRok nula národních socialistů. Starosta, spolupráce s SPD, ale i »úklid« po letech soudních sporů