Home Zahraničí Většina Britů podporuje zachování monarchie

Většina Britů podporuje zachování monarchie

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Většina Britů je pro zachování monarchie v zemi. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, které v pondělí zveřejnila společnost YouGov.

Průzkum ukázal, že 58 % respondentů podporuje zachování současného stavu, zatímco 26 % se domnívá, že krále nebo královnu by měl v čele státu nahradit lidově volený vůdce. Nerozhodnutých bylo v názoru na tuto otázku 16 % respondentů. Výsledky se tradičně velmi liší u různých věkových skupin. Nejmenší podporu tak má monarchie u Britů ve věku 18 až 24 let (32 %) a největší podporu u Britů starších 65 let (78 %).

Zároveň se Britové téměř všech věkových kategorií shodují na tom, že král Karel III. je v nesouladu s tím, jak žijí běžní Britové. Myslí si to 45 % dotázaných (59 % mezi nejmladšími). O tom, že rozumí problémům obyčejných lidí, je přesvědčeno 45 % dotázaných.

Zatímco většina respondentů si myslí, že monarchie stojí za peníze, které stojí (54 % oproti 32 %), většina Britů – 58 % – se o život královské rodiny nezajímá. Všechny peripetie jejich života sleduje 42 % respondentů. Pokud jde o Brity starší 65 let, jsou čísla opět obrácená.

Průzkumu, který se uskutečnil mezi 14. a 17. dubnem, se zúčastnilo celkem 4600 dospělých Britů. Výsledky byly rozeslány 12 dní před slavnostní korunovací 74letého Karla III. Ten se uskuteční za přítomnosti 2000 lidí ve Westminsterském opatství v Londýně 6. května, osm měsíců po smrti Alžběty II (1926 – 2022). Na akci byli pozváni mimo jiné představitelé Belgie, Francie, Maďarska, Irska, Monaka, Španělska, vedoucí představitelé Evropské unie a nový skotský republikánský první ministr Hamza Yousaf.

Americký prezident Joe Biden předtím v telefonickém rozhovoru s Karlem III. uvedl, že jeho zemi bude na korunovaci zastupovat první dáma Jill Bidenová. Dánská královna Margrethe II. bude kvůli operaci na ceremoniálu rovněž chybět. Ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kelin dříve agentuře TASS řekl, že v současné politické realitě pozvání na korunovaci neočekává. Tento týden bylo oznámeno, že princ Harry na obřad přiletí, ale jeho manželka a děti zůstanou v USA, kde bude rodina od roku 2020 pobývat.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.