Home Zahraničí Více než 60 republikánů požaduje, aby se Biden podrobil testu inteligence

Více než 60 republikánů požaduje, aby se Biden podrobil testu inteligence

FOTO - pixabay

Více než 60 republikánů ze Sněmovny reprezentantů USA požaduje, aby se prezident a lídr demokratů Joe Biden podrobil testu duševních schopností, nebo odstoupil z prezidentského postu, uvedl televizní kanál Fox News.

Zákonodárci vyjádřili obavy o Bidenův »současný kognitivní stav a jeho schopnost vykonávat další prezidentské období« poté, co představitel Bílého domu oznámil své rozhodnutí usilovat o znovuzvolení. »Jsme přesvědčeni, že bez ohledu na pohlaví, věk nebo politickou stranu by všichni prezidenti měli doložit a prokázat své duševní schopnosti,« uvedlo v dopise 61 republikánů.

»Ačkoli jste během svého prezidentství podstoupil dvě lékařské prohlídky, a to 19. listopadu 2021 a 16. února 2023, nic nenasvědčuje tomu, že byste podstoupil jakýkoli test duševních schopností, a pokud ano, byly tyto výsledky před veřejností utajeny,« pokračovali zákonodárci.

Podle jejich názoru je absence prověrky prezidenta »pro americkou veřejnost znepokojující«. Kongresmani připomněli, že od začátku Bidenova prezidentství mu napsali již tři dopisy, v nichž ho vyzvali, aby se podrobil testu duševní způsobilosti, ale nikdy od hlavy státu nedostali odpověď. »Zatímco vy a váš štáb tyto žádosti ignorujete, americký lid nadále pochybuje o vašich duševních a kognitivních schopnostech a ztrácí důvěru ve vaši schopnost vést zemi,« tvrdí republikáni. Odvolávají se na průzkum Harvardovy univerzity, podle něhož 57 procent respondentů nepovažuje současného šéfa Bílého domu za »duševně způsobilého vykonávat funkci prezidenta nebo má pochybnosti o jeho duševních schopnostech«.

Příští prezidentské volby v USA jsou naplánovány na listopad 2024. Biden 25. dubna prohlásil, že bude usilovat o znovuzvolení do nejvyššího úřadu v zemi.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Tento dement (soudě podle toho, co je o něm veřejně známo), tak tento americký dement má pod palcem americké jaderné zbraně. Svět je v rukou dementa.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here