Home Zahraničí Více než polovina Američanů podporuje zákaz zbraní

Více než polovina Američanů podporuje zákaz zbraní

FOTO - pixabay

Více než polovina Američanů podporuje zákaz nošení střelných zbraní. Svědčí o tom výsledky průzkumu, které zveřejnila televizní stanice Fox News.

Podle údajů z průzkumu se 61 % dotázaných vyslovilo pro zákaz nošení pušek a poloautomatických zbraní. Opatření by podpořilo 84 % demokratů a 36 % republikánů. Současně 45 % respondentů uvedlo, že by podpořili větší počet občanů, kteří by nosili zbraně pro sebeobranu, aby byla zajištěna veřejná bezpečnost. Tento názor zastávalo 61 % republikánů a 27 % demokratů.

Většina Američanů je také pro přísnější opatření na kontrolu nošení zbraní. Povinné prověřování trestní minulosti každého, kdo si chce koupit zbraň, podpořilo 87 % respondentů, zvýšení spodní věkové hranice pro nákup zbraně na 21 let 81 %, povinné psychologické testování všech potenciálních kupců 80 %. 80 % respondentů se rovněž vyslovilo pro to, aby policie zabavovala zbraně občanům, kteří představují potenciální nebezpečí pro sebe a ostatní, a 77 % respondentů bylo pro zavedení povinné 30denní čekací lhůty před nákupem zbraně. Nicméně 43 % dotázaných se domnívá, že přísnější zákony by Spojené státy učinily bezpečnějšími, 25 % se domnívá, že by to oslabilo bezpečnost v zemi, a 31 % je přesvědčeno, že se situace nezmění.

Podle údajů Gun Violence Archive se v prvních čtyřech měsících roku 2023 stalo obětí násilí se zbraní téměř 5000 lidí a přibližně 9000 bylo zraněno. Organizace odhaduje, že v roce 2022 bylo v USA při střelbě zabito více než 43 600 osob. Právo vlastnit střelné zbraně zaručuje druhý dodatek americké ústavy.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.