Home Zahraničí Vídeň zablokuje prohlášení ze summitu EU, pokud se nebude skutečně řešit migrace

Vídeň zablokuje prohlášení ze summitu EU, pokud se nebude skutečně řešit migrace

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Rakousko nepodpoří závěrečné prohlášení summitu Evropské unie, který se má konat 9. a 10. února, pokud nebude obsahovat konkrétní dohody o boji proti nelegální migraci. Rakouský kancléř Karl Nehammer to uvedl v rozhovoru pro deník Welt, který byl zveřejněn ve středu.

»Prázdná slova nestačí. Potřebujeme konečně jasný a jednoznačný závazek posílit ochranu vnějších hranic a využít k tomu odpovídající finanční prostředky z rozpočtu EU,« uvedl politik. Podle kancléře se o tomto tématu často diskutuje, ale žádné konkrétní kroky nebyly podniknuty. Nehammer uvedl, že v loňském roce požádalo o azyl v Rakousku více než 100 000 lidí, z nichž »asi tři čtvrtiny« se do země dostaly bez registrace v jiných zemích EU nebo schengenského prostoru.

Podle kancléřky by měla být migrace na programu zasedání Evropské rady na prvním místě. »Mnoho dalších zemí EU sdílí náš názor, že azylový systém nefunguje. Proto jsme před summitem zaslali společný dopis předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi a předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové,« dodal Nehammer.

Kromě Rakouska dopis podepsalo Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Řecko a Slovensko. Autoři výzvy požadují větší »konkrétní podporu« ze strany Evropské komise a aktivní zapojení Evropské agentury pro ochranu hranic (Frontex) do ochrany vnějších hranic. Kromě toho by se podle autorů dopisu měla posílit spolupráce s tranzitními a původními zeměmi a měl by se revidovat Schengenský hraniční kodex.

(cik, TASS)