Home Zahraničí Vietnam předal USA ostatky vojáků ztracených ve válce

Vietnam předal USA ostatky vojáků ztracených ve válce

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Vietnamský úřad pro pátrání po pohřešovaných osobách uspořádal na letišti v centrálním městě Da Nang slavnostní předání ostatků dvou amerických vojáků, kteří zahynuli během války ve Vietnamu, do USA, informoval list Tien Phong.

Slavnostní ceremoniál byl 160. repatriací ostatků amerických vojáků od stažení amerických vojsk z Vietnamu v roce 1973, uvedly noviny. Ostatky vojáků byly objeveny během 150. společné pátrací expedice od února do začátku dubna letošního roku ve středovietnamských provinciích Nghe An a Quang Binh. Nalezené úlomky lidských kostí zkoumali vietnamští a američtí forenzní experti v Da Nangu. Dospěli k závěru, že kosti patří vojenskému personálu, a rozhodli se poslat nálezy k podrobnějšímu zkoumání do speciální americké vojenské laboratoře na Havaji, která identifikuje ostatky vojáků zabitých ve válečných konfliktech.

Spolupráce mezi Vietnamem a USA při pátrání po ostatcích a identifikaci jmen padlých ve válce začala bezprostředně po skončení americké vojenské kampaně v Indočíně v roce 1975 a byla prováděna nevládními organizacemi. Pátrání po mrtvých se výrazně zintenzivnilo, když v roce 1988 začala ve Vietnamu působit Regionální kancelář pro válečné zajatce a nezvěstné (POW/MIA) Ministerstva obrany USA. V průběhu let společného vietnamsko-amerického pátrání Spojené státy nalezly a úspěšně identifikovaly ostatky více než tisíce vojáků.

Po skončení války v Indočíně bylo pohřešováno více než 2000 amerických vojáků a civilistů. Z nich se přes 1900 nevrátilo z Vietnamu, přibližně 500 z Laosu a 90 vojáků bylo ztraceno z Kambodže.

(TASS)