Home Zahraničí Vlna vražd spáchaných gangy po celém Švédsku vyvolala krizovou schůzku vlády

Vlna vražd spáchaných gangy po celém Švédsku vyvolala krizovou schůzku vlády

Policejní auto projíždí mezi chodci v centru Stockholmu, hlavního města Švédska, 17. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Wei Xuechao

Švédská vláda svolala krizové zasedání kvůli eskalaci násilí mezi gangy v zemi, které se v poslední době rozmohlo a jež švédský policejní prezident označil za »bezprecedentní«.

Střelba si během deseti dnů vyžádala sedm mrtvých, informovala místní média. Členové gangů se nyní zaměřují také na příbuzné členů konkurenčních gangů a na osoby s rodinnými vazbami na členy jiných frakcí v rámci vlastního gangu.

Podle statistik zveřejněných švédskou policií si střelba do 15. září vyžádala v celé zemi 34 obětí. V poslední době se násilí soustředilo do hlavního města Stockholmu a do města Uppsala vzdáleného asi 70 kilometrů na sever.

Jednou z obětí v Uppsale byla matka vysoce postaveného člena gangu, zatímco u druhého zabití se předpokládá, že šlo o záměnu identity, uvedla místní média.

Strážníci u královského paláce ve Stockholmu, hlavním městě Švédska, 17. srpna 2023. FOTO – Xinhua/Wei Xuechao

Při dalším nedávném incidentu v Uppsale se střílelo v jednom z bytů. Nikdo nebyl zasažen, ale místní média informovala, že zamýšlenou obětí mohla být tchyně vysoce postaveného člena gangu, který bydlí v sousedním bytě.

Místní média uvedla, že lidé žijící v oblastech, kde se střílelo, nyní žijí ve strachu. Na narychlo svolaném úterním zasedání švédské policie, místních rad a vládní Rady proti organizovanému zločinu se diskutovalo o tom, jak přerušit koloběh násilí.

»Ve světle dramatických a brutálních událostí posledních dvou týdnů panuje společný názor, že není možné řešit situaci dosavadním způsobem,« řekl po jednání ministr spravedlnosti Gunnar Strommer Švédské televizi (SVT).

Podle Strommera mnoho obětí a zadržených podezřelých je nezletilých. Dodal, že hlavním tématem schůzky bylo, jak zabránit tomu, aby se děti zapojovaly do organizovaného zločinu. Švédská policie spolu s Národní radou pro zdraví a sociální péči a Národní radou pro ústavní péči – agenturou, která se stará o mladé pachatele – nyní dostala za úkol předložit během příštích dvou týdnů novou strategii.

Lidé čekající na přechodu přes silnici ve Stockholmu, hlavním městě Švédska, 26. července 2023. FOTO – Xinhua/Wei Xuechao

V posledních desetiletích si Švédové stále více přivykají na násilí páchané střelnými zbraněmi. Ve studii provedené ve 23 evropských zemích a zveřejněné v roce 2021 švédská Národní rada pro prevenci kriminality zjistila, že Švédsko se v letech 2000 až 2019 posunulo z pozice země s nejnižším počtem zastřelených na pozici země s nejvyšším počtem zastřelených.

Před loňskými volbami průzkum mezi 25 000 osobami ukázal, že Švédové označili kriminalitu za nejdůležitější téma. Tento postoj nebyl zaznamenán od konce sedmdesátých let, uvedla SVT.

Když se minulý týden po letní přestávce znovu sešel švédský parlament, premiér Ulf Kristersson prohlásil, že organizovaný zločin je jedním z největších problémů, kterým země čelí. O dva dny později, 14. září, vláda uvedla, že zvýší rozpočet justičního systému z 69 miliard korun (6,1 miliardy amerických dolarů) v roce 2023 na 90 miliard korun do roku 2026.

Po zasedání OSN v New Yorku na začátku tohoto týdne jednal Kristersson také se starostou New Yorku o strategiích boje proti kriminalitě, uvedl deník Expressen.

Lidé se procházejí po obchodní ulici ve švédském Stockholmu, 22. června 2023. FOTO – Xinhua/He Miao

»Je mi zcela jasné, že se musíme inspirovat zeměmi a městy, které měly podobné problémy,« řekl Kristersson listu Expressen.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here