Home Zahraničí Vojenské manévry ČLOA a stabilita v Tchajwanském průlivu

Vojenské manévry ČLOA a stabilita v Tchajwanském průlivu

V reakci na otázky týkající se vojenských manévrů Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) a stability v Tchajwanském průlivu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin na tiskové konferenci připomněl, že mluvčí velitelství východní oblasti ČLOA nedávno uvedl, že od 8. do 10. dubna velitelství východní oblasti ČLOA organizuje hlídky kolem Tchajwanského ostrova a pořádá vojenské manévry »Meč jednoty«.

Jednalo se o vážné varování před dohodou a provokací mezi separatistickými silami za »tchajwanskou nezávislost« a vnějšími silami a je to nezbytný krok k obraně národní suverenity a územní celistvosti. Dodržování principu jedné Číny je univerzální konsenzus mezinárodního společenství a také uznávanou základní normou v mezinárodních vztazích.

Wang zdůraznil, že tchajwanská otázka je čistě vnitřní záležitostí Číny a princip jedné Číny je univerzálním konsenzem v mezinárodním společenství a základní normou v mezinárodních vztazích. Poukázal také na to, že největší hrozbou pro současný mír v Tchajwanském průlivu jsou separatistické činy za »tchajwanskou nezávislost« a podpora vnějších sil. Doufáme, že mezinárodní společenství plně uzná podstatu tchajwanské otázky, bude pevně dodržovat princip jedné Číny a pevně se postaví proti různým formám separatistických aktivit za »tchajwanskou nezávislost«. »Nezávislost Tchaj-wanu je neslučitelná s mírem a stabilitou v Tchajwanském průlivu. Pro zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu je nutné se pevně postavit proti různým formám separatistických akcí za tchajwanskou nezávislost,« konstatoval.

(pr)