Home Zahraničí Vojenským letištěm v Kábulu otřásla exploze, úřady hlásí množství obětí

Vojenským letištěm v Kábulu otřásla exploze, úřady hlásí množství obětí

K výbuchu na kábulském letišti došlo také v srpnu 2021 FOTO - ČTK/AP/Wali Sabawoon

Před vojenským letištěm v Kábulu došlo dnes ráno k explozi. Afghánské ministerstvo vnitra podle agentury Reuters informovalo o množství obětí. Příčina výbuchu ani rozsah škod zatím nejsou jasné. Předpokládá se, že výbuch měl na svědomí neznámý útočník či útočníci, a v Kábulu se hovoří o teroristické akci.

»Dnes ráno došlo před kábulským vojenským letištěm k explozi a mnoho našich občanů se stalo mučedníky a bylo zraněno,« citovala agentura mluvčího Abdula Nafího Takora. Mluvčí neposkytl bližší podrobnosti a pouze uvedl, že probíhá vyšetřování.

Místní obyvatelé podle agentury Reuters vypověděli, že před osmou ráno (kolem 04.30 SEČ) slyšeli silnou explozi od přísně střežené vojenské letecké základny, která se nachází v sousedství kábulského mezinárodního letiště a objektů ministerstva vnitra. Na místo dorazily bezpečnostní oddíly, které uzavřely přístupové cesty.

K explozi se zatím nikdo nepřihlásil, ale řadu podobných incidentů měli v minulosti na svědomí stoupenci Islámského státu. Jeho bojovníci zintenzivnili násilné akce poté, co se v srpnu 2021 moci v zemi znovu chopilo islamistické hnutí Tálibán, jež využilo stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu. Islámský stát i Tálibán se sice hlásí k sunnitské větvi islámu, panují však mezi nimi spory.

Islámský stát se v poslední době v Afghánistánu zaměřil na příslušníky náboženských menšin i na cizí zastupitelské úřady či cizince. Při útoku na jeden z hotelů v centru Kábulu, který s oblibou využívali čínští podnikatelé, zahynuli 12. prosince tři lidé a dvě desítky osob utrpěly zranění. K této akci se přihlásil právě Islámský stát.

(jb, čtk)