Home Zahraničí Výbuch plynovodu v Litvě nejspíš způsobila technická závada

Výbuch plynovodu v Litvě nejspíš způsobila technická závada

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Exploze plynovodu, který si v pátek večer vyžádal evakuaci vesnice na severu Litvy, byla s největší pravděpodobností způsobena technickou závadou. Řekl to podle agentury AP šéf tamní přepravní soustavy zemního plynu Nemunas Biknius. Jedná se podle něj nejspíš o nehodu. Přesné výsledky vyšetřování čeká za několik dnů.

Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale z nedaleké vesnice Valakeliai bylo preventivně evakuováno asi 250 lidí. Požár se podařilo uhasit do půlnoci místního času (11.00 SEČ) a obyvatelé se dnes vrátili do svých domovů. Začaly též opravy poškozeného potrubí.

»Jednou z (možných příčin) je, že výbuch byl způsoben vadou ve svařovacím švu plynovodu, ale na vše za několik dnů odpoví vyšetřování,« uvedl Nemunas Biknius, šéf společnosti AB Amber Grid, která provozuje litevskou přepravní soustavu zemního plynu. »Nemyslím si, že by šlo o nějakou úmyslnou činnost, jedná se spíše o nehodu,« dodal.

Plynovod přivádí plyn z litevského baltského přístavu Klajpeda do sousedního Lotyšska. Sousední plynovod nebyl poškozen a nadále dodává plyn spotřebitelům v oblasti, uvedl podnik AB Amber Grid.

(jb, čtk)