Výsledky voleb do Evropského parlamentu předznamenávají slabší podporu Kyjevu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu mohou do budoucna předznamenávat slabší podporu kyjevské vládě a únavu Západu z ukrajinské otázky, napsal list POLITICO.

Podle článku jsou američtí a evropští představitelé znepokojeni rostoucím zastoupením krajně pravicových skupin v Evropském parlamentu, jejichž popularita »předznamenává rostoucí únavu Západu« z ukrajinské otázky.

Heather Conleyová, bývalá náměstkyně státního tajemníka v Úřadu pro evropské a euroasijské záležitosti, se domnívá, že pokud v nadcházejících předčasných volbách do francouzského parlamentu zvítězí strana Národní sjezd Marine Le Penové, která ovládla volby do Evropského parlamentu ve Francii, mohlo by dojít ke zmrazení nových zahraničněpolitických iniciativ nebo přidělování finančních prostředků na podporu kyjevské vlády.

Jim Townsend, bývalý náměstek ministra obrany pro evropskou politiku a politiku NATO, se nechal slyšet, že vítězství krajně pravicové strany Alternativa pro Německo jsou varováním pro středo-levicového kancléře Olafa Scholze, že by mohl mít »vypůjčený čas«.

Někteří představitelé se navíc domnívají, že v kombinaci s obavami z možného znovuzvolení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa mohou výsledky evropských voleb přimět západní představitele, aby v nejbližší době poslali Kyjevu co nejvíce pomoci.

Volby do EP na období 2024-2029 se konaly v celé EU ve dnech 6. až 9. června. Své pozice si v hlasování vylepšily pravicové a krajně pravicové strany. Ve Francii získaly pravicové síly dvakrát více hlasů než centristé prezidenta Emmanuela Macrona, který později oznámil své rozhodnutí rozpustit Národní shromáždění neboli dolní komoru francouzského parlamentu a uspořádat předčasné parlamentní volby.

Pravicové síly posílily své pozice i v dalších zemích EU. Povolební politické nepokoje měly negativní dopad na západoevropské akciové indexy.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy