Home Zahraničí Výzva sdružení pacientů: Proti nedostatku léků musí EMA dělat víc

Výzva sdružení pacientů: Proti nedostatku léků musí EMA dělat víc

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Evropské organizace zastupující pacienty a spotřebitele ve společném dopise vyzývá Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), aby se více zasazovala o odstraňování nedostatku některých široce používaných antibiotik v regionu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Sdružení se na EMA obrátila v době, kdy se na trhu nedostává některých antibiotik včetně amoxicilinu, který se používá při léčbě bakteriálních infekcí a často je předepisován dětem trpícím ušními či plicními infekčními nemocemi. Jeho nedostatek se projevuje od října.

Poptávka po některých lécích vzrostla v souvislosti s nárůstem respiračních onemocněních po dvou letech omezení souvisejících s pandemií covidu-19. Sdružení v dopise vyjadřují sílící obavu z pokračování nedostatku příslušných léčiv i s odcházející zimou.

»Hlavní příčinou označovanou výrobci je nedostatečná výrobní kapacita vzhledem k prudkému nárůstu poptávky,« stojí v dopise podepsaném 11 organizacemi, mezi nimiž jsou Evropská aliance veřejného zdraví (EPHA) a Evropská spotřebitelská organizace (BEUC).

Nedostatek léků včetně některých antibiotik se projevil také v České republice. Premiér Petr Fiala a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden při návštěvě farmaceutické společnosti Zentiva uvedli, že se situace kolem nedostatku některých léků v Česku postupně zlepšuje. Fiala připomněl například 500 000 balení antibiotik, která by do ČR měla dorazit v lednu a únoru.

(jb, čtk)

Předchozí článekKdo straší a kdo chce válku?
Další článekVláda škůdců by měla skončit

1 KOMENTÁŘ

  1. A kde je volný trh? Proč to nevyřeší? Která ta továrna na léky „liberálním demokratům“ vyhořela, že je na trhu léků nedostatek?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here