Home Zahraničí Za dva roky bylo v Kosovu zaznamenáno více než 300 útoků na Srby

Za dva roky bylo v Kosovu zaznamenáno více než 300 útoků na Srby

Italští karabiniéři u mostu Ibra, který odděluje Albánce a Srby v Mitrovici. FOTO - ČTK/PA

Za poslední dva roky bylo na Kosovu a Metohiji zaznamenáno více než 300 útoků, incidentů a provokací proti Srbům, sdělila v pondělí novinářům srbská premiérka Ana Brnabičová.

»Za poslední dva roky došlo v Kosovu a Metohiji k více než 300 samostatným útokům na srbské obyvatelstvo, k různým incidentům, útokům a provokacím. Zatím za to nikdo, ani jedna osoba nebyla pohnána k odpovědnosti, dokonce ani obviněna. To svědčí o stavu bezpečnosti a práv Srbů na Kosovu a Metohiji,« zdůraznila premiérka.

Kosovští separatisté používají proti srbskému obyvatelstvu v regionu taktiku »drobného teroru«. V Kosovu jsou pravidelně zaznamenávány útoky na domy a zdravotnická střediska občanů, žhářství, krádeže hospodářských zvířat a vybavení a také bití. Podle zpráv srbských médií albánští mladíci napadají srbské ženy, které se procházejí s dětmi, házejí kameny na srbské poutníky, kteří se přišli poklonit na místní svatá místa, a napadají pravoslavné kněze.

Srbská autonomní provincie Kosovo a Metohije vyhlásila jednostrannou nezávislost v únoru 2008 a v posledních letech se aktivně snaží vstoupit do mezinárodních organizací včetně UNESCO a Interpolu. Proti uznání Kosova se staví více než 60 zemí včetně Ruska, Indie a Číny a pěti členských států Evropské unie.

(TASS)