Home Zahraničí Za výbuchem na Kerčském mostě stojí podle Putina ukrajinská rozvědka

Za výbuchem na Kerčském mostě stojí podle Putina ukrajinská rozvědka

FOTO - Telegram

Ruský prezident Vladimir Putin připsal sobotní explozí na Kerčském mostě ukrajinské tajné službě. Prezident, jehož citovala agentura RIA Novosti, dnes výbuch označil za teroristický čin.

Rusko až dosud odpovědnost Ukrajině oficiálně nepřisoudilo. Podle ruského protiteroristického výboru oheň na mostě způsobil výbuch bomby nastražené v autě. Po výbuchu se zřítila část vozovky a začaly hořet cisterny na železniční části mostu. Podle Moskvy přišli o život tři lidé.

Kyjev se k zodpovědnosti nepřihlásil. List The New York Times už dnes dopoledne s odvoláním na nejmenovaného, vysoce postaveného ukrajinského představitele uvedl, že útok na most zorganizovaly ukrajinské tajné služby.

»Není pochyb. Je to teroristický čin, jehož cílem bylo zničit kriticky významnou civilní infrastrukturu v Ruské federaci,« řekl Putin na videu zveřejněném na kremelském účtu na telegramu. »Vymyslely to, vykonaly a objednaly ukrajinské tajné služby,« dodal.

Svůj názor na sobotní výbuch řekl na dnešním jednání se šéfem vyšetřovacího výboru Alexandrem Bastrykinem. Ten podle RIA Novosti Putina informoval o podezřelých, kteří byli zapojeni do přípravy akce.

»Zjistili jsme trasu toho kamionu. Je to Bulharsko, Gruzie, Arménie, Severní Osetie, Krasnodar. Zjistili jsme přepravce a bylo možné identifikovat podezřelé mezi těmi, kdo mohli teroristický útok připravit,« řekl Bastrykin.

Podle něj se na přípravě podíleli ruští občané i cizí státy. Kreml oznámil, že se Putin v pondělí sejde se členy ruské bezpečnostní rady. Nevylučuje se, že se tam bude jednat o reakci na sobotní výbuch.

Silniční i železniční provoz byl po explozi zastaven, ale nyní je do určité míry obnoven. Ruské ministerstvo dopravy podle agentury TASS oznámilo, že železniční spoje jezdí přes most podle jízdního řádu. Silniční provoz byl podle TASSu obnoven částečně.

(čtk)