Základní úrokové sazby u čínských úvěrů zůstávají beze změny

Jednoletá základní úroková sazba pro úvěry (LPR), tržní základní sazba pro úvěry, ve středu činila 3,45 % a oproti předchozímu měsíci se nezměnila.

Podle Národního centra mezibankovního financování (National Interbank Funding Center) se více než pětiletá sazba LPR, od níž se odvíjí sazby mnoha poskytovatelů hypoték, rovněž nezměnila oproti předchozí hodnotě 3,95 procenta.

Minulý měsíc Čína snížila více než pětiletou sazbu o 25 bazických bodů na 3,95 %, což byl největší pokles za poslední roky. Jednoletá sazba zůstala v únoru beze změny.

Očekává se, že nižší LPR podpoří úvěrový trh a trh s nemovitostmi, sníží finanční náklady podniků a jednotlivců a přispěje k trvalému hospodářskému oživení.

Podle údajů, které počátkem tohoto týdne zveřejnil Národní statistický úřad (NBS), si čínská ekonomika v prvních dvou měsících roku udržela dobrou dynamiku hospodářského oživení a zrychlil se růst maloobchodních tržeb, investic do fixních aktiv a průmyslové produkce s vysokou přidanou hodnotou.

Podle NBS položily dobré výsledky v lednu a únoru základ pro celoroční růst.

Čína má široký soubor měnových nástrojů a stále ještě existuje dostatečný prostor pro měnovou politiku, uvedl na začátku tohoto měsíce guvernér Čínské lidové banky Pchan Kung-šeng.

Pchan uvedl, že průměrná sazba povinných minimálních rezerv (RRR) celého čínského bankovního sektoru činí 7 % a stále existuje prostor pro další snižování RRR.

Wen Pin, hlavní ekonom banky China Minsheng, ve středu uvedl, že LPR zůstane v krátkodobém horizontu stabilní, ale může klesnout, pokud centrální banka bude RRR dále snižovat.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy