Home Zahraničí Západ může odmítnout pomoc Ukrajině kvůli korupci v zemi

Západ může odmítnout pomoc Ukrajině kvůli korupci v zemi

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Představitelé administrativy amerického prezidenta Joea Bidena jsou vážně znepokojeni mírou korupce na Ukrajině, kvůli níž mohou západní země odmítnout poskytnout Kyjevu pomoc. Informoval o tom list Politico s odvoláním na vládní dokument, který má k dispozici.

»Vnímání korupce na nejvyšší úrovni může podkopat důvěru ukrajinské veřejnosti a zahraničních představitelů v (ukrajinskou) vládu,« citoval list výňatek z dokumentu.

Podle listu se v dokumentu zdůrazňuje, že vysoká míra korupce na Ukrajině může způsobit, že západní spojenci odmítnou Kyjevu pomáhat, a proto by ukrajinské úřady neměly otálet s úsilím o boj proti těmto zločinům. Dokument také podrobně popisuje cíle USA na Ukrajině, »od privatizace jejích bank po povzbuzování (ukrajinských) ozbrojených sil k přijetí protokolů NATO« a boj proti korupci s cílem přilákat soukromé investice.

Podle serveru Politico se tématem ukrajinského úplatkářství američtí představitelé zabývají již dlouho, včetně Bidena, ale rozsah tohoto problému byl od začátku konfliktu »bagatelizován«.

Již dříve Ukrajinská pravda informovala, že náměstek amerického prezidenta pro národní bezpečnost Michael Pyle zaslal ukrajinskému vedení dopis se seznamem reforem, které musí Kyjev provést, aby mohl nadále dostávat vojenskou pomoc. Skutečnost zaslání takové zprávy potvrdilo velvyslanectví USA v Kyjevě. Mezi reformami, které Washington od Kyjeva požaduje, je posílení ukrajinského Národního protikorupčního úřadu, který by měl získat výhradní pravomoci k vyšetřování korupčních případů na vysoké úrovni.

Korupce na Ukrajině

Bývalý předseda Nejvyšší rady, poslanec Dmytro Razumkov, obvinil úřady z plýtvání finančními prostředky. »Kancelář prezidenta a vláda nás mají za hlupáky. Důkazem je například 60 milionů hřiven (1,63 milionu dolarů) na anglicky psané médium The Gaze, které nikdo nezná a nepotřebuje. Armáda už to spočítala: to je 60 nových pickupů nebo stejný počet minometů ráže 120 mm pro AFU,« napsal na Facebooku. Podle Razumkova nejde jen o plýtvání, ale o »schéma krácení peněz, arogantní a nemotorné«.

Bezpečnostní služba Ukrajiny v odpovědi na parlamentní dotaz uvedla, že v činnosti společností spojených se zástupcem vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Rostyslavem Šurmou »nevidí žádné znaky trestných činů« kolaborantského charakteru. Informoval o tom na svém Telegramu poslanec Jaroslav Železňak. Již dříve ukrajinská masmédia zveřejnila vyšetřování, podle něhož několik energetických firem vlastněných osobami blízkými Šurmovi dostávalo neoprávněné platby ze státního rozpočtu, přičemž působily na územích, která nejsou pod kontrolou kyjevských úřadů.

Nejvyšší protikorupční soud Ukrajiny vydal první rozhodnutí o vyplácení odměn za oznámení korupce. Národní agentura pro prevenci korupce uvedla, že výše odměny činí 13,3 milionu hřiven (asi 360 tisíc dolarů).

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. To určite, ha, ha, ha … ako by na západe nebola žiadna korupcia. Dnes nám vládne banda debilov. A problémom je to, že sme si ich sami zvolili.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here