Home Zahraničí Západ se v ekonomické válce proti Rusku »přepočítal«

Západ se v ekonomické válce proti Rusku »přepočítal«

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Západní země nedosáhly svých cílů ekonomickou válkou, kterou rozpoutaly proti Rusku po zahájení války na Ukrajině, uvádí se na internetových stránkách britského týdeníku Spectator.

Podle časopisu si Západ rychle uvědomil, že ostatní země nejsou připraveny přestat obchodovat s Ruskem, které rychle přesměrovalo své dodávky ropy a plynu do Číny a Indie. Zákazy zavedené Západem byly překonány paralelním dovozem. Přesto evropská ekonomika těžce nese důsledky náhlého odmítnutí ruské energie. The Spectator poukazuje na to, že ruská ekonomika byla také poškozena, ale ne tak vážně, jak spojenci Ukrajiny doufali.

»Západ se pustil do své sankční války s přehnaným pocitem vlastního vlivu ve světě. Jak jsme zjistili, nezápadní země nemají vůli uvalit sankce ani na Rusko, ani na ruské oligarchy. Výsledky této chybné kalkulace jsou všem dobře patrné. Ruská ekonomika nebyla zničena, byla pouze přenastavena, přeorientována tak, aby se dívala spíše na východ a jih než na západ,« uvádí se v článku.

Autoři připouštějí, že sám o sobě plán vyhlásit Rusku sankční válku »nemusel být nutně chybný«, ale poukazují na to, že Západ »se šeredně mýlí«, pokud si i nadále myslí, že v budoucnu »může vést války čistě ekonomickými prostředky«.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here