Home Zahraničí Zelená věda a technologie na mistrovství světa ve fotbale

Zelená věda a technologie na mistrovství světa ve fotbale

Už 20. listopadu začne v Kataru mistrovství světa ve fotbale. Soutěže o trofej FIFA se zúčastní 32 národních týmů. Kromě národních týmů a fotbalových hvězd bude na šampionátu mnoho dalších zajímavých prvků.

Pandy velké Jingjing a Sihai se nedávno přestěhovaly do pavilonu pro pandy velké v Dauhá, hlavním městě Kataru. Je to první pár pand velkých na Blízkém východě. Jejich jména v arabštině jsou Suhail a Soraja. V tradiční arabské kultuře jsou Suhail a Soraya dvě hvězdy na nebi, které symbolizují štěstí a vzácnost. Fotbaloví fanoušci, kteří budou sledovat Mistrovství světa ve fotbale v Kataru, uvidí i čínské pandy velké.

Kromě toho, že pandy velké poprvé cestovaly na Blízký východ, je to také poprvé, co se mistrovství světa ve fotbale koná v zemi na Blízkém východě. Katar používá na hřištích a v dopravě technologie na ochranu životního prostředí a zařízení pro úsporu energie, aby toto mistrovství světa bylo v souladu se zelenou a nízkouhlíkovou agendou.

Katar pro mistrovství světa zrekonstruoval osm svých nejlepších stadionů. Návrh a výstavba těchto stadionů zahrnují nízkou spotřebu energie, přestavitelnost a recyklaci.

Stadion 974 je vytvořen z 974 ocelových kontejnerů. Je to první zelený stadion, který může být rozmontován a rozložen v historii mistrovství světa. Tento stadion bude po soutěži rozebrán. Katar daruje všechny kontejnery a sedadla zemím, které to potřebují.

Celkový návrh a konstrukce stadionu Lusail, hlavního stadionu pro mistrovství světa, stojí na myšlence ochrany životního prostředí. Čínská stavební společnost vedla při stavbě tohoto stadionu 110 společností z více než 20 zemí. Stavba trvala více než 2000 dní.

Stadion Lusail využívá přirozené větrání a cirkulaci vzduchu, a proto se snižují emise oxidu uhličitého. Úspora vody je o 40 procent vyšší ve srovnání s tradičními stadiony. Stadionu navíc dodává elektřinu velká fotovoltaická elektrárna a k udržení měkké a zelené trávy na hřišti přispívá chytrá technologie zavlažování.

Nejkratší vzdálenost mezi stadiony na letošním mistrovství světa je 5 kilometrů, nejdelší je 75 kilometrů. Zdá se mi, že je to nejkompaktnější mistrovství světa. Sledování živých zápasů na více stadionech v jeden den bude naprosto dostupné pro každého.

Důležitým způsobem dopravy během šampionátu budou elektrobusy. Čínský výrobce automobilů a autobusů je největším katarským dodavatelem elektrických autobusů a poskytl 888 takových vozidel. Vzhledem k tomu, že teplota v Kataru je vysoká a vítr je silný, čínský výrobce vylepšil a kreativně navrhl klimatizaci a baterii v autobuse, aby zajistil ekologickou dopravu během mistrovství světa.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here