ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mírový plán ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského nemá šanci na úspěch, uvedl podle švýcarské telegrafní agentury švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis.

Cassis se domnívá, že Zelenského návrh na mírové řešení ukrajinského konfliktu je chybný, protože mu chybí podpora Ruska. Jednostranné mírové plány nemají šanci na úspěch, pokud nebudou realizovány silou, ale západní země nechtějí, aby se konflikt změnil ve válku ještě většího rozsahu, řekl vrcholný diplomat novinářům v New Yorku.

Již dříve Zelenský na zasedání Rady bezpečnosti OSN zopakoval tzv. mírový vzorec, který nebere v úvahu postoj Moskvy. Plán předpokládá úplné stažení ruských ozbrojených sil za hranice z roku 1991 a převzetí kontroly Ukrajiny nad její výlučnou ekonomickou zónou v Černém a Azovském moři.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová již dříve zdůraznila, že Zelenského tzv. mírový plán je ve skutečnosti dalším návodem vytvořeným USA, jak rozdmýchat konflikt v Evropě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zase upozornil, že Zelenský činí prohlášení o mírovém řešení, aniž by bral v úvahu skutečnou situaci.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here