Zelenský dal papežovi obraz se začerněným Ježíškem, nabídky na zprostředkování míru odmítl

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský, který se v sobotu setkal s papežem Františkem, věnoval pontifikovi dárky, které urážejí křesťanské věřící, napsal list il Fatto Quotidiano. Kontroverzním předmětem je ikona Panny Marie držící Dítě Ježíše, který je vyobrazen pouze jako černý obrys.

»Měla symbolizovat ‚ztrátu‘ ukrajinských dětí v konfliktu, ale pro hlavu římskokatolické církve znamená ‚ztráta‘ Dítěte Ježíše ztrátu Mesiáše, ztrátu důvodu existence samotného institutu církve,« citoval list významného novináře, historika a bývalého senátora Raniera La Valleho.

Podle jeho názoru obraz ve skutečnosti symbolizuje »vymazání Krista z kříže a popření jeho vzkříšení«. Dalším Zelenského dárkem byl obraz Madony, vytvořený na fragmentu neprůstřelné vesty, na krvavě rudém pozadí s pruhy v barvách ukrajinské vlajky.

Naproti tomu papež František věnoval prezidentu Zelenskému bronzovou sošku představující olivovou ratolest, symbol míru. Obdaroval ho také několika dokumenty věnovanými míru a bratrství.

Většina místních pozorovatelů sdílí názor, že rozhovory se Zelenským selhaly a byly pro Vatikán »zklamáním«. V této souvislosti musel podat vysvětlení ukrajinský velvyslanec u Svatého stolce Andrej Juráš. V rozhovoru pro list Corriere della Sera uvedl, že Kyjev je připraven »spolupracovat s Vatikánem na jednotlivých ustanoveních Zelenského ‚mírového plánu‘«.

Sám prezident však veřejně prohlásil, že Ukrajina zprostředkovatele nepotřebuje. Vatikán se k těmto výrokům nevyjádřil. Podle vatikánských zdrojů Zelenský usiloval o plné uznání svého »mírového plánu«, což papež odmítl. Ukrajinský prezident zase odmítl papežovu nabídku zprostředkování.

Zelenský předložil desetibodový mírový plán na setkání skupiny G20 v listopadu loňského roku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Zelenského prohlášení ignorují současnou realitu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že návrh kyjevského režimu uspořádat mírový summit v OSN je nesmyslný nápad a PR trik Washingtonu. Stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Nebenza prohlásil, že Zelenského mírové iniciativy jsou výsměchem pojmu mírový plán.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy