Home Zahraničí Zelenský si stěžuje na nedostatek nábojů kvůli konfliktu na Blízkém východě

Zelenský si stěžuje na nedostatek nábojů kvůli konfliktu na Blízkém východě

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) se kvůli situaci na Blízkém východě potýkají s nedostatkem dělostřeleckých granátů ráže 155 mm. V rozhovoru se skupinou novinářů to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

»Dnes máme problémy s dělostřeleckými granáty ráže 155 mm. Co myslíte, že na Blízkém východě začali kupovat především? Dělostřelecké granáty ráže 155 mm. Naše zásoby se snížily,« citovala ho tisková agentura AFP.

Podle Zelenského jsou nyní sklady po celém světě prázdné a současný objem dodávek od západních partnerů nestačí pokrýt potřeby AFU. Přesto uvítal snahu USA o zvýšení výroby tohoto typu munice.

Již dříve ukrajinský prezident vyjádřil politování nad tím, že západní podpora Kyjevu by mohla být snížena v důsledku blízkovýchodní krize.

Šéf Pentagonu Lloyd Austin ujistil, že USA mohou a budou poskytovat vojenskou pomoc jak Izraeli, tak Ukrajině. Tendence snižovat pomoc Kyjevu se však začala projevovat ještě před vyostřením situace na Blízkém východě. Západní média poznamenala, že spojenci Kyjeva začínají mít Ukrajiny plné zuby. Šéf Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer na varšavském bezpečnostním fóru 4. října prohlásil, že ukrajinské zásoby zbraní se blíží ke konci. Šéf diplomacie EU Josep Borrell 13. listopadu připustil, že společenství nebude schopno splnit svůj plán poslat na Ukrajinu do konce roku 1 milion nábojů a raket.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here