Home Zahraničí Železničářské odbory v Británii se dohodly s vládou na růstu mezd

Železničářské odbory v Británii se dohodly s vládou na růstu mezd

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Zaměstnanci britské společnosti Network Rail, která provozuje většinu železnic v zemi a všechna londýnská centrální nádraží, schválili vládní návrh na zvýšení svých platů. Oznámil to v pondělí britský železniční, námořní a dopravní odborový svaz RMT (Ar-em-ti), který je zastupuje.

»RMT dnes oznámila, že 20 000 jejích členů hlasovalo pro přijetí nového a vylepšeného návrhu zahrnujícího platy, pracovní místa a pracovní podmínky v poměru jedna ku třem. Při přibližně 90% účasti hlasovali členové odborů v poměru 76 % ku 24 % pro přijetí návrhu,« uvedla organizace v prohlášení. Upřesňuje se, že platy nejlépe placených zaměstnanců se zvýší o 9,2 % a platy nejhůře placených pozic o 14,4 %. Zaměstnanci byli rovněž ujištěni, že do ledna 2025 nedojde k nucenému propouštění.

Od června loňského roku uspořádala RMT několik rozsáhlých stávek, při nichž zůstalo mimo práci až 40 000 lidí. Současná dohoda neznamená úplné ukončení stávek, protože kromě Network Rail zastupují odbory zájmy dalších 14 železničních společností. Jednání o jejich požadavcích stále probíhají. Jedná se však již o druhou důležitou dohodu, o níž bylo informováno během necelého týdne.

Dne 16. března dosáhlo několik odborů zastupujících zaměstnance NHS dohody s vládou o zvýšení platů. Patří mezi ně Královská vysoká škola ošetřovatelství (Royal College of Nursing), odborová organizace GMB (GMB) a odborová organizace Unison (Unite). Odborový svaz Unite s vládním návrhem nesouhlasil, ale uvedl, že jej předloží k hlasování svým členům, aby přijali konečné rozhodnutí.

Koncem loňského roku zachvátila Velkou Británii vlna stávek vyvolaná prudkým růstem inflace (10,5 % do roku 2022) a poklesem reálných příjmů. Kromě železničářů a zdravotníků se stávky týkají řidičů autobusů, pohraničníků, pošťáků, učitelů, univerzitních profesorů a řady dalších profesí. Britské úřady opakovaně prohlásily, že si nemohou dovolit zvýšit platy zaměstnanců veřejného sektoru na úroveň inflace, protože taková opatření by dále zvýšila ceny v zemi a nadměrně zatížila rozpočet.

Vyjednávací pozici vlády posílila nejnovější prognóza Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost. Ta snížila prognózu inflace do konce roku 2023 na 2,9 %, což ztížilo dosažení kompromisu.

(jb, TASS)