Home Zahraničí Země G7 chtějí kontrolovat umělé inteligence

Země G7 chtějí kontrolovat umělé inteligence

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Země skupiny sedmi (G7) se na pozadí růstu využívání umělé inteligence dohodly na pěti zásadách odpovědného využívání umělé inteligence. Uvádí se to v akčním plánu přijatém na základě výsledků jednání vedoucích digitálních a technologických oddělení G7 v japonském městě Takasaki.

V dokumentu jsou nastíněny tyto body: právní stát, dodržování právních postupů, využití příležitostí pro inovace, demokracie a dodržování lidských práv. »Stavíme se proti zneužívání umělé inteligence, které podkopává demokratické hodnoty, potlačuje svobodu projevu a ohrožuje lidská práva,« uvádí se v prohlášení ministrů.

Rozhodnutí zahrnout používání umělé inteligence souvisí s rostoucí popularitou těchto technologií a služeb na nich založených, jako je ChatGPT. Země G7 tak zkoumají způsoby, jak omezit šíření předsudků a dezinformací, porušování autorských práv a další škodlivá využití umělé inteligence.

Služba ChatGPT americké společnosti OpenAI byla spuštěna koncem roku 2022. Služba komunikuje s uživatelem v konverzačním režimu. Chatbot dokáže odpovídat na doplňující otázky, uznat své chyby, zpochybnit nesprávné předpoklady a odmítnout nevhodné požadavky. Schopnosti služby vzbudily velkou pozornost veřejnosti. Novinka se stala terčem kritiky poté, co ji studenti v různých zemích využívali při zkouškách a přípravě akademických prací.

Japonsko bude v roce 2023 předsedat skupině G7. Summit G7 bude od 19. do 21. května hostit Hirošima.

(TASS)