Home Zahraničí Země západního Balkánu se dohodly na vytvoření jednotného trhu s energií

Země západního Balkánu se dohodly na vytvoření jednotného trhu s energií

Srbský prezident Aleksandar Vučič FOTO - ČTK/AP/Michael Sohn

Země západního Balkánu se dohodly na vytvoření jednotného regionálního trhu s energií, uvedl srbský prezident Aleksandar Vučič. Oznámil to na společné tiskové konferenci s představiteli Albánie, Severní Makedonie, Černé Hory a předsedou vlády Bosny a Hercegoviny.

»Na dnešní konferenci jsme dosáhli dohody, že budeme směřovat k vytvoření regionálního trhu, abychom si vzájemně pomáhali, pokud jde o energetiku, protože jen společně můžeme zajistit naši budoucnost. Nejde jen o tuto zimu, ale i o zimy příští,« řekl Vučič, kterého citovala agentura Tanjug.

Srbský prezident uvedl, že Norsko představilo zemím regionu tři možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů energie na období 10 až 20 let. Tyto varianty si vyžádají výdaje v rozmezí 16 až 32 miliard eur. Vučič poznamenal, že se jedná o obrovské investice a balkánské země si budou muset vybrat, která varianta je pro ně výhodnější.

Regionální energetické konference pořádané norským velvyslanectvím se zúčastnili premiér Albánie Edi Rama, premiér Severní Makedonie Dimitar Kovačevski, premiér Černé Hory Dritan Abazović a premiér Bosny a Hercegoviny Zoran Tegeltija.

V říjnu 2019 přijali vedoucí představitelé Srbska, Albánie a Severní Makedonie deklaraci o společném hospodářském prostoru (»otevřený Balkán«), která předpokládá volný pohyb zboží, kapitálu, služeb a osob v regionu.

(cik, TASS)

Předchozí článekLídr dál vládne. Pardubice ovládly i duel na jihu Čech
Další článekLidé žijící v Polsku si stěžují, že Češi vykupují obchody

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here