Home Zahraničí Zemřel patrně nejstarší člověk na světě, jeptišce André bylo 118 let

Zemřel patrně nejstarší člověk na světě, jeptišce André bylo 118 let

FOTO - Wikimedia Commons

Francouzská řeholní sestra André, která byla od loňského dubna podle dostupných informací nejstarším žijícím člověkem na světě, zemřela ve věku 118 let. Agentuře AFP to dnes večer sdělil její mluvčí. Rekord nejdéle žijící osoby nadále drží jiná Francouzka Jeanne Calmentová, která zemřela v roce 1997 ve věku 122 let.

Sestra André zemřela v noci na úterý ve spánku v domově důchodců v Toulonu na jihu Francie. »Zemřela ve 2.00 ráno. Je to velmi smutné, ale ona to chtěla, přála si shledat se se svým zbožňovaným bratrem. Pro ni to bylo vysvobození,« řekl mluvčí domova pro seniory David Tavella.

Sestra André se narodila 11. února 1904, tedy deset let před začátkem první světové války. Dožila se tedy 118 let a 340 dnů.

Pracovat přestala teprve nedávno

Sestra André, původním občanským jménem Lucile Randonová, se stala nejstarším žijícím člověkem loni 19. dubna, kdy zemřela 119letá Japonka Kane Tanakaová. Sestra André tehdy řekla, že naživu ji drží hlavně práce a víra. »Pracovala jsem až do 108 let,« řekla žena, která působila v nemocnici, pečovala o děti a sirotky a v domově pro seniory se starala o ostatní obyvatele, kteří byli často mnohem mladší než ona.

Po úmrtí Randonové je podle agentury DPA nyní nejstarším žijícím člověkem na světě 115letá María Branyasová, která se narodila 4. března 1907. Tato Španělka žije už přes dvacet let v domově pro seniory ve městě Olot v regionu Katalánsko a v roce 2020 překonala i nemoc covid-19.

(jb, čtk)