Zimbabwe zavádí digitální měnu krytou zlatem

Zimbabwské finanční úřady uvádějí do oběhu národní digitální měnu krytou zlatem. Uvedla to Zimbabwská televizní a rozhlasová společnost.

»Digitální zlaté tokeny pomohou stabilizovat finanční systém země,« uvedl guvernér rezervní banky Zimbabwe John Mangudya. Tokeny by měly pomoci snížit domácí poptávku po amerických dolarech a omezit znehodnocování národní měny.

Počáteční prodej nové měny probíhá od rána 8. května prostřednictvím autorizovaných bank jak za zimbabwské dolary, tak za tvrdou měnu. Každý zimbabwský digitální token je krytý jedním gramem zlata. U fyzických osob musí být minimální hodnota nakupovaných tokenů ekvivalentní 10 USD, u právnických osob pak 5000 USD. Prodejní kurz tokenů je pro aktuální týden stanoven na 20 % nad tržním kurzem, který vychází z hodnoty zlata. Pro kupující jsou zřízeny speciální účty, které mají podobu digitálních peněženek i speciálních vkladů.

Mangudya uvedl, že zlaté tokeny budou probíhat souběžně se zlatými mincemi, které se v Zimbabwe dostaly do peněžního oběhu v loňském roce. V roce 2022 Zimbabwe vytěžilo rekordních 35,38 tuny zlata. Ve srovnání s rokem 2021 došlo k nárůstu produkce o 19,5 %. Zimbabwe je nyní osmým největším producentem zlata v Africe.

Snaha rozšířit používání zlata v národním finančním systému přichází v souvislosti s výrazným znehodnocením zimbabwského dolaru v letošním roce. Africká rezervní banka 2. května stanovila směnný kurz národní měny na 1 USD za 1070 zimbabwských dolarů. V březnu 2020, kdy zimbabwská vláda obnovila navázání národní měny na americký dolar, byl jejich poměr stanoven na 1 americký dolar za 25 zimbabwských dolarů.

Jedním z hlavních problémů zimbabwské ekonomiky je vysoká inflace. Podle vládních statistik činila v dubnu meziročně 75,2 %. Služba Global Index mezitím odhaduje, že inflace potravin v Zimbabwe dosáhla v dubnu 285 %. To je nejvyšší hodnota ze všech zemí světa v daném období. Sankce USA a EU jsou vůči Zimbabwe uplatňovány od roku 2000.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy